Czy notatki FOMC coś zmienią?

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 11-07-2012, 11:09

Nastroje na rynkach światowych pozostają słabsze, jednak sytuacje jest w miarę stabilna.

Rynki martwi kondycja finansowa hiszpańskich banków. Informacja o 30mld euro, które mają zostać wypłacone do końca lipca z programu pomocowego  wpływa jednak na uspokojenie nastrojów. Nad Europą zbierają się jednak ciemne chmury. Trojka chce zawiesić do września wypłatę kolejnej transzy pożyczki dla Grecji, a przecież w sierpniu zapadają obligacje warte 3,2mld euro. Uwaga inwestorów koncentruje się również wokół kwestii uruchomienia ESM. Federalny Trybunał Konstytucyjny debatuje, czy nowy stały fundusz pomocy strefy euro jest zgodny z  niemieckim prawem.  Werdykt ma być wydany wkrótce, a do tego czasu niemiecki prezydent nie złoży podpisu pod aktem prawnym zezwalającym na funkcjonowanie ESM.

Dość stabilna sytuacja na rynku walutowym może być spowodowana oczekiwaniem na dzisiejsze notatki z posiedzenia FOMC. Czy jednak one coś zmienią? Ta kwestia jest dość wątpliwa jeśli wrócimy pamięcią do czerwcowej konferencji prasowej Bernanke.  Rezerwa Federalna decydując się na wydłużenie operacji Twist nie dał sygnałów wskazujących na możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej.  Z kolei podczas swojego wczorajszego wystąpienia Bullard z Fed powiedział, że nie sądzi aby kolejne QE było potrzebne, jeśli nie nastopni znaczące pogorszenie amerykańskiej koniunktury.  Jeśli nie będzie większego poparcia wśród członków Fed dla tego programu, to klimat inwestycyjny może ulec znacznemu pogorszeniu. Inwestorzy bowiem przypomną sobie wkrótce o problemach zadłużeniowych Stanów Zjednoczonych.

Notowania EURUSD pozostają w wąskim zakresie wahań. Para handlowana jest obecnie poniżej poziomu 1,2300 i czeka na nowy impuls, który mógłby stać się symptomem do silniejszego ruchu.  Wobec relatywnie stabilnej sytuacji na głównych parach, nie sposób nie wspomnieć o silnym umocnienie złotego względem euro i franka. Choć nasza waluta zazwyczaj jest sprzedawana w sytuacji niepewności na rynku, to jednak jak na razie popyt na polska walutę utrzymuje się co można tłumaczyć sporym zainteresowaniem polskim długiem, dużą różnicą w stopach procentowych pomiędzy Polską a innymi krajami, a także tylko niewielkim spowolnieniem polskiej gospodarki.

EURPLN
Przełamanie krótkoterminowej linii trendu wzrostowego było impulsem do dalszych spadków na EURPLN. Para bez problemu pokonała również wsparcie na poziomie 4,20  i ustanowiła nowe minimum lokalne w lipcu. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszemu umocnieniu PLN w rejon 4,1660, gdzie wsparcie wyznacza projekcja 127,2% całości wzrostów z okolic 4,1860 na 4,2570. EURPLN oddalił się dość istotnie od górnego ograniczenia kanału spadkowego, które obecnie wyznacza opór na poziomie 4,2350.

EURUSD
Notowania EURUSD pozostają stabilne. Wczoraj euro lekko traciło na wartości względem dolara. Na wykresie dziennym pojawiła się świecka spadkowa z zamknięciem na poziomie 1,2249. Jesteśmy na etapie wyczekiwania na impuls, który przyczyniłby się do silniejszego ruchu kierunkowego. Ewentualne wzrosty ogranicza silny opór na poziomie 1,2380. Najbliższe wsparcie to poziom 1,2200.

GBPUSD
GBPUSD oddala się od wsparcia na poziomie 1,5467 , a sytuacja techniczna sprzyja umocnieniu funta w okolice 1,5560 USD, gdzie opór wyznacza zniesienie 38,2% całości fali spadkowej z okolic 1,5723. Podobnie jak na innych głównych parach sytuacja jest dość stabilna. Przełamanie poziomu 1,5560 powinno doprowadzić do kontynuacji wzrostów, podczas gdy ewentualny powrót poniżej poziomu 1,5467 przyśpieszy spadki.

AUDUSD
Korekta ostatnich silnych wzrostów na AUDUSD zatrzymała się na wsparciu w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, a także linii TenKan na wykresie dziennym, co jest pozytywnym sygnałem dla inwestorów obstawiających dalszą zwyżkę na tej parze. Para handlowana jest także powyżej chmury ichimoku. Strefa wsparcia to 1,0170-1,018, natomiast opór znajduje się w rejonie 1,0320.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska DM IDMSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czy notatki FOMC coś zmienią?