Czy przesiądziemy się do samochodów elektrycznych? (WIDEO)

opublikowano: 15-05-2018, 17:30

Ostatnie lata wskazują na bardzo dynamiczny wzrost udziału samochodów elektrycznych i hybryd plug in w rynku motoryzacyjnym. Czy to już rewolucja elektromobilności, czy eko musi być na prąd i jakie są bariery w rozwoju napędu elektrycznego?

- Mówi się, że jesteśmy w fazie rewolucji związanej z elektromobilnością, czyli gwałtownej zmiany rodzaju samochodów, którymi będziemy się poruszać. Nie będzie to już napęd spalinowy, tylko napęd elektryczny. Tych samochodów z napędem alternatywnym tak naprawdę jest kilka rodzajów: są samochody z napędem wyłącznie bateryjnym, są to samochody hybrydy typu plug in, czyli tam gdzie dominująca jest energia pochodząca z baterii, natomiast też posiłkujący się silnikiem spalinowym, wreszcie te pełne hybrydy, gdzie dominującym napędem, jest napęd spalinowy. Mówimy o rewolucji w sensie kierunku i trendu, natomiast gdybyśmy popatrzyli na liczbę samochodów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach, to nie jest ona zbyt znacząca - mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Samochód elektryczny
Zobacz więcej

Samochód elektryczny fot. Bloomberg

- Nie możemy mówić w tym momencie o gwałtownym przesiadaniu się na samochody elektryczne. Wynika to też trochę z funkcjonalności tych samochodów. W dalszym ciągu mamy do czynienia z ich ograniczonym zasięgiem, dalej budujemy dopiero infrastrukturę ładowania, która jest niezbędna do tego, żeby z tych samochodów dało się korzystać i w dalszym ciągu mówimy o samochodach z jednak z ograniczonym czy mniejszym zasięgiem w stosunku do samochodów z silnikiem spalinowym. To spowoduje, że te samochody nie znajdą w najbliższym czasie pewnie tak dużej liczby nabywców, żebyśmy mówili o zjawisku masowym - mówi Michna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy