Czy RPP dzisiaj zaskoczy?

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 05-12-2012, 11:04

Wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynku krajowym jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada cięcie kosztu pieniądza o 25pb, co sprowadziłoby główną stopę procentową do poziomu 4,25%.

Cześć analityków i inwestorów może się jednak spodziewać bardziej agresywnego luzowania polityki monetarnej po kiepskim odczycie polskiego PKB w trzecim kwartale tego roku. Najprawdopodobniej już za dwie godziny będzie wiadomo na jaki krok zdecydowała się Rada, jednak wydaje się bardziej prawdopodobne, że obniżka stopy referencyjnej będzie dokonywana stopniowo. W przypadku, gdy taki scenariusz zostanie zrealizowany, złoty może wyhamować dalszą deprecjację. Istotny będzie także komunikat po decyzji, w którym inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek co do ruchów RPP w przyszłości.

Na szerokim rynku waluta europejska zyskuje na wartości. Euro nie zaszkodził brak porozumienia w sprawie wspólnego nadzoru bankowego. Unijni ministrowie finansów nie ustalili zakresu takiego nadzoru oraz zasad na jakich państwa spoza strefy euro mogłyby w nim uczestniczyć. Wolfgang Schauble wyraził swoje obawy odnośnie tego, iż Europejski Bank Centralny miałby kontrolować wszystkie banki strefy euro, czyli około 6 tys. instytucji. Niemiecki minister finansów zażądał również wyraźnego podziału pomiędzy prowadzoną przez ECB polityką monetarną a sprawowaniem nadzoru.  Powyższe kwestie mogą jednak zostać rozwiązane na kolejnym spotkaniu ministrów finansów zaplanowanym na 12 grudnia. EURUSD pozostaje w trendzie wzrostowym, czemu sprzyjają dobre nastroje utrzymujące się na europejskich pakietach. Pozytywny wydźwięk miały dane na temat indeksu aktywności w sektorze przemysłowym Francji, Niemiec i całej strefy euro, wskazujące na spadek tempa pogorszania się koniunktury w tym sektorze.

Dodatkowo w podtrzymaniu lepszemu klimatu inwestycyjnego pomogła wypowiedź nowego przywódcy Chin, który stwierdził, że kraj powróci do stabilnego wzrostu.
W dzisiejszym kalendarzu warto zwrócić uwagę na publikacje z USA. Poznamy raport ADP na temat zatrudniania w sektorze prywatnym, będący prognostykiem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowane zostaną również dane na temat bezrobocia tygodniowego i indeks ISM z sektora usług.

EURPLN
Notowania euro złotego pozostają stabilne w oczekiwaniu na decyzję RPP. Para handlowana jest poniżej oporu na poziomie 4,1384 w postaci 50% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z okolic 4,1918. Notowania wspierają się także na górnym ograniczeniu chmury ichimoku na wykresie 4h. Generalnie oczekiwania na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w Polsce mogą osłabiać złotego w średnim terminie, jednak brak agresywnego cięcia stóp w dniu dzisiejszym powinien sprzyjać  PLN.

EURUSD
EURUSD przełamał wczoraj opór w postaci linii poprowadzonej po wrześniowym i październikowym szczycie w tego roku. Para handlowana jest powyżej poziomu 1,31. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszemu umocnieniu euro względem dolara. Strefa oporu rozciąga się w rejonie 1,3140-1,3170.

GBPUSD
Wzrosty na GBPUSD wyhamowały. Para oscyluje tuż poniżej oporu w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości impulsu spadkowego rozpoczętego w połowie września tego roku. Brak siły na wyjście powyżej poziomu 1,6124 może stać się impulsem do lekkiej korekty. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,6030.

USDJPY
Korekta spadkowa na USDJPY dwukrotnie wyhamowała w rejonie 81,70 jenów za dolara. Para jak na razie pozostaje w zakresie wahań 81,70-82,80. Wybicie z tego przedziału może stać się impulsem do silniejszego ruchu kierunkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska dm idmsa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Czy RPP dzisiaj zaskoczy?