Czytasz dzięki

Czy rynki zejdą na ziemię?

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 06-11-2020, 08:42

Za nami już większość niesamowitego tygodnia, którego głównym punktem były wybory prezydenckie w USA. Po poprzednim tygodniu paniki, tym razem mieliśmy cztery dni niczym nieposkromionej euforii. W tle jednak coraz gorsze wieści.

Technicznie wybory w USA cały czas nie są rozstrzygnięte, ale rynki powoli przechodzić będą dalej. Matematycznie w zasadzie nie ma możliwości, aby Trump mógł jeszcze je wygrać. Obecny prezydent już zapowiedział walkę w sądach, ale jeśli na szali nie jest jeden, a kilka stanów, jego szanse wydają się nie istnieć. Może się też okazać, że większość kluczowych polityków jego partii odwróci się od niego, nie chcąc, aby ciągnął ich w dół – ostatecznie Republikanie mają jeszcze wiele wyborów do wygrania, a warto przypomnieć, że nominacja Trumpa w 2016 roku nie wzbudziła w szeregach partii powszechnego zachwytu. Wczoraj pisałem o niezrozumiale euforycznej reakcji rynków, które kompletnie wymazały straty z poprzedniego tygodnia wynikające z wprowadzania kolejnych ograniczeń – na razie głównie w Europie. Niestety, nie wygląda na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się poprawić. Co więcej wygląda na to, że USA są tym razem jakieś 2-3 tygodnie za Europą i mając wybory za sobą tam również czekają nas (przynajmniej częściowe) ograniczenia, czego rynek na ten moment nie wycenia.

Posiedzenie Fed było tym razem nieco w cieniu polityki. Fed ma przygotować nowe prognozy na grudzień, zgodnie z przewidywaniami Powell nawoływał Kongres do podjęcia działań w kwestii pakietu stymulacyjnego. W nowym układzie sił będzie to realne, choć wydaje się, że dopiero po zaprzysiężeniu nowego prezydenta. Sama decyzja i konferencja Powella nie miały większego wpływu na rynek. Ciekawszy może być dzisiejszy raport ADP, ponieważ o ile dane o aktywności w USA były ostatnio bardzo dobre, to już dane z rynku pracy zdają się ulegać pogorszeniu. Raport poznamy o godzinie 14:30 naszego czasu, konsensus zakłada wzrost (a raczej powrót) zatrudnienia o 700 tys.

Warto dziś śledzić też notowania złotego. Dla naszej waluty ostatnie dni to jak wygrana na loterii. Euforyczne nastroje na rynku umocniły złotego wbrew wszelkim – wydawałoby się – okolicznościom. Czy tę sielankę zburzy RPP, która na dziś przełożyła decyzję i podobno poważnie rozważa katastroficzny ruch, jakim byłoby wprowadzenie ujemnych stóp procentowych? Taka decyzja, bądź nawet obniżka stopy referencyjnej z 0,1 do 0% (spychająca wiele rynkowych stóp poniżej 0%) nie zostałaby dobrze przyjęta przez złotego. Na razie jest dość spokojnie, choć nasza waluta o poranku traci. O 8:25 euro kosztuje 4,5421 złotego, dolar 3,8393 złotego, frank 4,2516 złotego, zaś funt 5,0417 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane