Czy są dotacje na budowę domu?

DI
10-11-2010, 06:04

Chcesz zdobyć dotacje ale nie wiesz jak? Masz wątpliwości, który konkurs jest dla Twojej firmy? Wyślij pytanie na eurokasa@pb.pl. Zdobędziemy dla Ciebie odpowiedź eksperta.

Aldona Janicka, ECDF
Zobacz więcej

Aldona Janicka, ECDF

Pytanie Czytelniczki "PB": Jestem na etapie  załatwiania formalności związanych z budową domu jednorodzinnego i w związku z tym pytanie  czy są dotacje na  taką budowę?Czy są dotacje na budowę budynku mieszkalnego z pokojami przeznaczonymi na wynajem lub na prowadzenie działalności polegającej na wynajmowaniu pokoi?

Odpowiada Aldona Janicka, konsultant ds. funduszy UE, Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego:

Nie ma możliwości uzyskania dotacji na budowę budynku mieszkalnego. Możliwość uzyskania dofinansowania istnieje w przypadku przeznaczenia budynku na cele działalności gospodarczej, np. na budowę pensjonatu. O takie wsparcie mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić działalność w branży turystycznej. Taką możliwość dają najczęściej działania z zakresu turystyki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla każdego województwa.
Na przykład: w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaplanowano Poddziałanie 2.1.1. Baza noclegowa i gastronomiczna – tutaj można uzyskać dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw obejmujące budowę, rozbudowę, modernizację (w tym przebudowę) bazy noclegowej wszystkich typów (budynki i wyposażenie); w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania 6.1 można uzyskać dofinansowanie na budowę, odbudowę, rozbudowę i modernizację oraz na niezbędne wyposażenie bazy hotelarsko-noclegowej; w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przewidziano działanie 6.2 Działanie: 6.2 Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych (przedsiębiorstwa mające siedzibę i działające na terenie województwa kujawsko-pomorskiego);
w województwie Zachodniopomorskim to Działanie 5.1. Infrastruktura turystyczna, w ramach Priorytetu 5. Turystyka, kultura i rewitalizacja; czy też w województwie Podlaskim w ramach Priorytetu 3. Rozwój turystyki i kultury, istnieje Działanie 3.2. Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw z branży turystycznej.
Aktualnych informacji o ogłaszanych konkursach dla poszczególnych działań należy szukać na stronach odpowiednich instytucji zarządzających regionalnymi programami operacyjnymi, zwykle są to urzędy marszałkowskie. Niestety niektóre z województw, m.in. dolnośląskie, świętokrzyskie, śląskie czy też lubuskie nie zaplanowały żadnych działań pozwalających na uzyskanie wsparcia na tego typu inwestycje przedsiębiorców w branży turystycznej polegające na rozwoju bazy noclegowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Czy są dotacje na budowę domu?