Czy Solorz może kupić Polkomtela?

Anna Streżyńska
opublikowano: 15-06-2011, 00:00

Podczas badania ewentualnego przejęcia Polkomtela przez Grupę Zygmunta Solorza Żaka UOKiK będzie oceniał pozycję rynkową przyszłego skonsolidowanego podmiotu i będzie brał pod uwagę głównie częstotliwości, bo to jest to samo co każda inna infrastruktura, a koncentracja zasobów, szczególnie ograniczonych, może wpłynąć niekorzystnie na konkurencje.

Potencjalny negatywny wpływ nie jest jednak regułą i nie przesądza o decyzji, ponieważ UOKIK będzie brał pod uwagę także inne kwestie:

ile częstotliwości mają konkurenci nabywcy,

jaki przedsiębiorca jest jeszcze do nabycia na rynku (np. P4),

czy koncentracja zasobów częstotliwości w tym przypadku nie wpłynie pozytywnie, kreując silny podmiot konkurencyjny dla dotychczasowych,

i bardzo ważne — czy przewaga będzie trwała, czy będzie chwilowa, czyli ile widma w przyszłości jeszcze będzie wystawione na rynek,

na jakim etapie inwestycji znajduje się nabywca i przedmiot nabycia,

ile za nim stoi pieniędzy,

jakie usługi są świadczone przez poszczególnych graczy,

czy występują oni jako pojedyncze podmioty czy grupy (na lokalnym rynku),

jaki kapitał stoi za nimi w ujęciu globalnym,

korzyści z ograniczenia liczby słabych podmiotów na rynku

i wiele innych.

Analiza rynku wyjściowego, rynku po koncentracji i rynku przyszłościowo to skomplikowana sprawa i trwa nieraz wiele miesięcy. Koncentracja nie musi być zła, może być pozytywna dla rynku w określonych okolicznościach. Warto pozwolić szczególnie na takie koncentracje, które tworzą możliwość wzmocnienia na rynku kilku silnych, mających duży zakres usługowy podmiotów, ale tylko pod warunkiem wyrównania szans pozostałym (tym, którzy się nie koncentrują) przez politykę rezerwacyjną, czyli przydział nowych czestotliwości.

Ocena tego wszystkiego należy do UOKiK. My będziemy wspierać ten urząd wiedzą rynkową i techniczną.

Dzisiaj jest też za wcześnie, aby przesądzać, czy jest to korzystna, czy niekorzystna koncentracja, bo analizy po prostu nie zostały jeszcze wykonane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Streżyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu