Czyste powietrze: można coś dla niego zrobić

Materiał partnera: Tauron Sprzedaż sp. z o.o.
opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Zanieczyszczenie powietrza i wynikające z niego problemy są wyzwaniem, z którym muszą się zmierzyć nie tylko agendy rządowe i samorządy, firmy czy organizacje ekologiczne. Działanie muszą podjąć obywatele

Według raportu NIK „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” z 2014 r. w wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji (m.in. pyłu PN10 i benzopirenu) wielokrotnie przekracza dopuszczane normy. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Szacuje się, że z tego powodu umiera w naszym kraju blisko 45 tys. osób rocznie. Na liście Europejskiej Agencji Środowiska najbardziej „zatrutych” miast, z polskich, poza Krakowem, znalazły się Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Główną przyczyną powstawania smogu jest tzw. niska emisja (poniżej 40 m nad ziemią) pochodząca głównie z pieców w domach i mieszkaniach oraz w nieco mniejszym stopniu zanieczyszczenia komunikacyjne.

Emisje i ich źródła

Bezpośredni wpływ na organizm, ma właśnie emisja niska, uważana za bardziej szkodliwą. Praca elektrowni zawodowych (tzw. emisja wysoka) obwarowana jest szeregiem regulacji, norm i zobowiązań zapisanych w wydawanych im pozwoleniach. Nie ma natomiast precyzyjnych regulacji dla pieców i kotłów oraz paliw w domach prywatnych. Chociaż zakazane jest palenie w piecach domowych m.in. opon, smarów, śmieci czy odpadów plastikowych (co grozi mandatem i odpowiedzialnością przed sądem grodzkim), nie ma ogólnokrajowych regulacji. W rezultacie prawie jedna trzecia gospodarstw domowych w sezonie grzewczym wysyła przez komin trujące substancje. — Z naszych doświadczeń wynika, że skutecznym sposobem wpływającym finalnie na ograniczenie smogu jest profesjonalne doradztwo osobom zdecydowanym na wymianę przestarzałego urządzenia grzewczego na nowoczesne i ekologiczne. Bezpłatnych porad udzielamy m.in. podczas pikników ekologicznych. Obejmują one m.in. doradztwo przy wyborze urządzeń, przygotowanie wyceny kosztów inwestycji i eksploatacji — podkreśla Grzegorz Lot, wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż.

Uświadamianie i uaktywnianie

Akcje edukacyjne, informacyjne, programy budujące świadomość ekologiczną, aktywizujące do działania na rzecz czystego powietrza, prowadzą nie tylko „zielone” organizacje, ale też firmy, które komercyjnie uczestniczą w obrocie energią. — W marcu 2017 r. Tauron zainaugurował program ekologiczny „Oddychaj powietrzem”. Celem tego kompleksowego programu jest m.in. zachęcenie posiadaczy przestarzałych, zatruwających środowisko urządzeń grzewczych do ich wymiany na ekologiczne źródła ciepła — informuje Grzegorz Lot. Adresatem programu są mieszkańcy i jednostki samorządu lokalnego w południowo-zachodniej części Polski (województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego), gdzie firma ma swoich klientów.

— W ramach programu klienci, którzy zdecydują się na zakup kotła gazowego lub na ekogroszek w Tauronie, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci kredytu 0 proc. Produkt, oferowany przez bank, z którym współpracuje Tauron, dostępny jest bez prowizji, odsetek i dodatkowych opłat. Koszty kredytu pokrywa Tauron, a klient oddaje do banku tyle, ile rzeczywiście pożyczy — zaznacza Grzegorz Lot. Tauron zamierza rozszerzyć dostępność kredytu 0 proc. na zakup nie tylko kotła gazowego czy na ekogroszek, ale także innych ekologicznych systemów grzewczych, które oferuje klientom. Firma przeprowadziła też badanie wśród gmin, w których operuje, na temat działań podejmowanych przez nie na rzecz poprawy stanu czystości powietrza. Badanie obejmowało m.in. takie zagadnienia, jak: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dofinansowanie działań proekologicznych (w tym wymiany pieców), działania przeciwsmogowe.

Na wiele sposobów

Na podstawie badania w gminach powstał raport, który wskazuje nie tylko poziom ich zaangażowania na rzecz czystego powietrza, ale także tendencje i preferencje w poszczególnych województwach oraz skalę zainteresowania różnymi rodzajami działania. Z raportu dowiadujemy się m.in., że gminy czterech województw zaangażowane są w produkcję energii ze źródeł odnawialnych niemal na jednakowym poziomie (75-80 proc.). W wykorzystaniu energii słonecznej przodują małopolskie i opolskie, a w wykorzystaniu do tego celu wody gminy województwa opolskiego. Gminy małopolskiego przodują w dofinansowywaniu wymiany pieców centralnego ogrzewania. Niestety w działania, których efektem były oszczędności energii cieplnej, zaangażowała się średnio tylko połowa gmin w badanych województwach. Na stronie www.oddychajpowietrzem.pl Tauron zamieścił mapę jakości powietrza, dzięki której można się zapoznać z poziomem jego zanieczyszczenia w poszczególnych lokalizacjach południowo-zachodniej Polski. Z czasem mapa będzie uzupełniania i rozwijana.

Jesienią 2017 r. Tauron zorganizował pikniki ekologiczne w 15 miejscowościach na swoim obszarze dystrybucji. Punktem centralnym tego typu imprez jest specjalna mobilna platforma, tzw. „ogrzewaniobus”. Na platformie prezentowane są różne sposoby ekologicznego ogrzewania pomieszczeń i udostępniane tablety z programem umożliwiającym wyliczenie kosztów inwestycji dopasowanej do indywidualnych potrzeb klienta. W tym samym czasie ruszył także projekt badawczo-rozwojowy Eko Tatry. Celem projektu — prowadzonego wspólnie z Powiatem Tatrzańskim — jest zbadanie, w jaki sposób połączenie elektrycznych urządzeń grzewczych (bezobsługowych i bardzo efektywnych) ze specjalną ceną prądu wpłynie na wzrost konkurencyjności ogrzewania opartego na energii elektrycznej. Nie chodzi tu o konkurencyjność rozumianą wyłącznie w aspekcie ceny, ale pojmowaną jako konglomerat wszystkich elementów, wpływających na wybór danego systemu grzewczego. Ponadto, w ramach działań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji, Tauron zawarł porozumienia z pięcioma gminami. Zainteresowane porozumieniem z Tauronem są kolejne samorządy. Jak widać, każdy sposób dotarcia z informacją ma znaczenie.

Konkurs z klimatem
W maju 2017 r. Tauron przeprowadził również „Konkurs z klimatem”. Zadanie konkursowe polegało na udzieleniu jak najlepszej, najciekawszej i najbardziej kreatywnej porady ekologicznej na temat sposobów dbania o czyste powietrze. Miała ona być skierowana do dowolnej osoby lub instytucji w formie wypowiedzi pisemnej, filmu lub zdjęcia. Uczestnicy konkursu głosowali również na wybrane gminy, które ich zdaniem powinny otrzymać oczyszczacze powietrza dla lokalnych żłobków i przedszkoli.

W plebiscycie zwyciężyły gminy: Kraków, Katowice, Andrychów, Wrocław, Sosnowiec, które otrzymały po 4 odświeżacze powietrza przeznaczone dla gminnych żłobków i przedszkoli. Z kolei laureaci indywidualni otrzymali czujniki czadu (ponad pięć tys. sztuk). 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: Tauron Sprzedaż sp. z o.o.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu