Czytniki Kindle będą mówić głosem polskiej Ivony

  • Anna Pronińska
opublikowano: 25-01-2013, 00:00

Ivona Software trafiła pod skrzydła Amazon.com. Transakcja może zadziałać jak gigantyczna reklama polskich firm.

Gdyński syntezator mowy, spółka Ivona Software, która zajmuje się tworzeniem oprogramowań komputerowych w zakresie syntezy mowy, została przejęta przez specjalizującego się w handlu internetowym amerykańskiego giganta Amazon.com. Potwierdziły się informacje „PB” sprzed kilku miesięcy. Kwoty nie ujawniono.

— Amazon.com przejął całość firmy. Uznałem, że to świetna okazja, by w ten sposób zwiększyć wysiłki na rzecz rozwijania technologii. Ja i wspólnik pozostaniemy w zarządzie Ivona Software — mówi Łukasz Ossowski, prezes i współzałożyciel gdyńskiej firmy.

— Opracowana przez Ivona Software wyjątkowa technologia text-to-speech wyróżnia się naturalnością, dokładnością wymowy oraz łatwością wykorzystania. Jest ona kluczowym elementem funkcji zwiększających dostępność Kindle Fire, w tym Text-to-Speech, Voice Guide, czy Explore by Touch — mówi cytowany w komunikacie prasowym Dave Limp, wiceprezydent Amazon Kindle.

Prezes Ivona Software nie chciał ujawniać szczegółów przyszłej współpracy. Ekspertów branży transakcja ucieszyła.

— Pierwszy raz uznany branżowy podmiot zrealizował akwizycję w Polsce. Od lat mówiło się o wejściu Amazona na polski rynek. Liczę na duży rozgłos i reklamę polskich firm dzięki temu przejęciu, bo z pewnością informacja o tym obiegnie świat. Na pewno dotrze do setek funduszy inwestycyjnych, które dotychczas mogły omijać Polskę. To może dać bardzo pozytywny efekt reklamowy — uważa Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

Ma nadzieję, że to nie będzie jedyna taka transakcja na polskim rynku.

— Być może inne krajowe spółki technologiczne potrzebują tylu lat na rozwój co Ivona Software, by również stać się atrakcyjnymi podmiotami do przejęcia — mówi Maciej Hazubski. W 2011 r. Ivona Software miała 2,2 mln USD przychodów. Na koniec 2012 r., według prognoz „PB”, mogły wynieść 3,5 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane