Daimler szuka okazji w Rosji

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2014-04-02 13:55

Daimler, niemiecki producent samochodów analizuje potencjalną budowę fabryki marki Mercedes-Benz w Rosji, informuje Bloomberg. To jedna z rozważanych opcji zwiększenia globalnych mocy produkcyjnych i montażu pojazdów bliżej rynków gdzie cieszę się one dużym popytem.

Trzeci na świecie pod względem wielkości koncern produkujący luksusowe pojazdy szuka możliwości zwiększenia produkcji, by sprostać założonym do 2020 r. celom rozwoju.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

W ubiegłym tygodniu koncern poinformował, że wyda ponad 1 mld EUR na ponad dwukrotne zwiększenie produkcji w chińskiej fabryce w Pekinie.

Obecnie Daimler prowadzi joint venture z rosyjskim KamAZ, które wykorzystuje kabiny Mercedes-Benz dla pojazdów ciężarowych. Firma dostarcza też Rosjanom silniki i osie. Daimler kontroluje 15-proc. przedsięwzięcia.  Dodatkowo koncern montuje w Rosji starszą wersję dostawczego Sprintera.

W 2005 r. Daimler stracił na rzecz BMW prymat w segmencie pojazdów luksusowych. Z kolei w 2011 r. został zepchnięty na trzecią pozycję przez inny niemiecki koncern Volkswagen-Audi.