Dalej w górę ?

Łukasz Wardyn, City Index Oddział w Polsce
opublikowano: 30-04-2009, 08:37

Euforia spowodowana lepszymi niż zakładano wynikami spółek oraz konsumentem, którego media i część komentatorów uznała za  będącego w dobrej kondycji były uzasadnieniem wczorajszych wzrostów w Nowym Jorku. Bykom nie udało się jednak trwale przebić poziomu oporu wyznaczonego przez ostatnie szczyty. Pytanie, które zadają sobie analitycy to czy oczekiwanie nawet chwilowego odbicia PKB w USA spowoduje wejście rynku w trend horyzontalny na obecnych poziomach czy jednak przedłuży wzrosty.

Tak na prawdę konsument jest nadal słaby i jeszcze długo pozostanie. Faktu zmniejszenia się zapasów nie powinno się przeceniać, ponieważ zapaść i sytuacja z poprzednich miesięcy była wyjątkowa. Konsument w otoczeniu trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego czy konsumenckiego, spłaty karty kredytowej, nasilających się zwolnień nie jest chętny do wydawania pieniędzy lub ich po prostu nie ma. Powinny to potwierdzić najbliższe dane w USA. Oczywiście możliwe i realne jest imponujące odbicie PKB w III lub IV kwartale, ale przyczyny będą inne. Mogą to być efekty pomyślne wdrożonych planów pomocowych, a przede wszystkim rekordowo niska baza dla wzrostów. Przecież już kilka tygodni temu pojawiły się raporty niezależnych organizacji wskazujących na możliwy ponad 4% wzrost PKB w IV kwartale w USA. Wzrosty PKB trudno będzie jednak utrzymać. Lewarowanie będzie nadal problematyczne, ponieważ banki na długo nie poprawią swojej płynności, a kredyt jeszcze długo nie będzie łatwo dostępny. Tym samym spółki mogą mieć problemy z dynamiką wzrostu zysków, co może być powodem zatrzymania wzrostów.

Nie oznacza to jednak, iż inwestorzy nie powinni wykorzystywać obecnej sytuacji i zmienności. Wig20 utrzymuje notowania powyżej linii średnioterminowego trendu wzrostowego, a ostatnie dwanaście sesji będzie można uznać za klasyczną formację korekcyjną w formie trójkąta, jeżeli dzisiaj indeksy wybiją się (zakończą sesję) w górę na większym obrocie. Ponadto, potwierdzi się ważność dużej formacji odwróconej głowy z ramionami rozpoczętej na początku lutego. Wtedy w świetle możliwych dalszych wzrostów warto obserwować wykres szerokiego rynku, który będzie miał szanse przebić ważny opór na poziomie 29600.

Jeżeli krótkoterminowe optymistyczne scenariusze mają się spełnić to dzisiaj potrzebna jest zdecydowana, mocna sesja na dużym obrocie. Dzisiaj w Europie możliwe jest nieznacznie wyższe otwarcie indeksów. O godzinie 8:22 w City Index UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 4201, wyżej niż jego zamknięcie wczoraj na poziomie 4190. Natomiast GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 4724, również wyżej niż jego wczorajsze zamknięcie na poziomie 4705.

Informacje, którymi interesuje się rynek:

- wydatki konsumenckie prawdopodobnie spadły w USA pierwszy raz od trzech miesięcy (Bloomberg),
- po doniesieniach, iż komisja nadzoru finansowego Tajwanu, może dopuścić chińskich inwestorów do nabywania akcji na tamtejszym rynku, główny indeks spółek Tajwanu wzrósł o 6,8% (Marketwatch),
- krytyka planów Komisji Europejskiej wprowadzenia zmian w regulacji funduszy hedgingowych i firm private equity, które utruniłyby prowadzenie działalności (Financial Times),
- sprawdzenie kondycji banków przez amerykańskich regulatorów miało przynieść spokój rynkom, a w rezultacie wzmacnia niepewność (Reuters).

Łukasz Wardyn, City Index Oddział w Polsce

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wardyn, City Index Oddział w Polsce

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dalej w górę ?