Dane makro w Chinach budzą ostrożny optymizm

opublikowano: 16-09-2022, 06:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Seria lepszych niż oczekiwano danych makro sugeruje poprawę w  drugiej gospodarce świata w sierpniu. Dobry obraz psują jednak sygnały z branży nieruchomości, informuje Reuters.

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu w Chinach o 4,2 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od marca. Oczekiwano 3,8 proc. wzrostu, czyli utrzymania go na poziomie z lipca.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,4 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od sześciu miesięcy. Oczekiwano przyspieszenia wzrostu do 3,5 proc. wobec 2,7 proc. w lipcu.

Inwestycje w dobra trwałe wzrosły o 5,8 proc. po ośmiu miesiącach roku. Oczekiwano 5,5 proc. zwyżki. Po siedmiu miesiącach rosły o 5,7 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Julian Evans-Pritchard, ekonomista ds. Chin w Capital Economics ostrzega przed nadmiernym optymizmem. Wskazuje, że poprawa widoczna w danych to w dużym stopniu efekt niskiej bazy. Nie spodziewa się, że wrzesień będzie równie udany co sierpień.

- Aktywność będzie słaba w nadchodzących miesiącach z powodu pogorszenia w branży nieruchomości, słabnięcia eksportu i powracających zawirowań powodowanych przez COVID-19 – powiedział Evans-Pritchard.

Dane z chińskiego sektora nieruchomości nie są dobre. Inwestycje spały w nim w sierpniu o 13,8 proc., najmocniej od grudnia 2021 roku, wyliczył Reuters. Ceny domów na rynku pierwotnym spadły o 1,3 proc. w ubiegłym miesiącu, najmocniej od sierpnia 2015 roku. W lipcu spadały o 0,9 proc. Sprzedaż nieruchomości pod względem powierzchni spadła o 23 proc. w ujęciu rocznym po ośmiu miesiącach roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane