Dane makro z USA lekko osłabiły dolara

opublikowano: 2001-07-31 17:57

NOWY JORK (Reuters) - Po opublikowaniu we wtorek danych makroekonomicznych które pokazują, że w USA spada zarówno poziom aktywności gospodarczej jak i optymizmu wśród konsumentów, kurs dolara nieznacznie spadł wobec euro

"Dane były zdecydowanie gorsze od oczekiwań, ale myślę że wyprzedaż dolara jest krótkotrwała, bo euro nie przekroczyło poziomu 87,80 centa, a dolar nie spadł poniżej 124,60 jena" - powiedział Tommy Molloy, dealer z Bank Leumi w Nowym Jorku.

Zajmująca się badaniem nastrojów organizacja Conference Board podała, że indeks optymizmu konsumentów spadł w lipcu do 116,5 punktu ze 118,9 w czerwcu. Indeks oczekiwań konsumentów spadł do 92,9 punktu z 93,5 punktu.

Indeks PMI odzwierciedlający poziom aktywności gospodarczej w Chicago spadł w lipcu do 38 punktu z 44,4 w czerwcu.

Lepsze od oczekiwanych okazały się natomiast dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów w czerwcu, które wzrosły odpowiednio o 0,3 i 0,4 procent.

Dolar nie zareagował na dane o dochodach i wydatkach, natomiast osłabł po informacjach na temat poziomu optymizmu i aktywności gospodarczej. Spadek ten został jednak szybko powstrzymany.

Poranne dane o wzroście bezrobocia we Francji oraz spadku cen produkcji we Włoszech i we Francji nie miały większego wpływu na euro. Daelerzy są zdania, że mimo tych informacji Europejski Bank Centralny nie obniży w czwartek stóp procentowych.

Przed godziną 18.00 czasu warszawskiego za euro płacono około 87,50 centa, czyli o 0,10 procent więcej niż na poniedziałkowym zamknięciu w Nowym Jorku.

Jen umocnił się nieznacznie wobec euro i dolara. Za dolara płacono 124,94 jena, a za euro 109,41 jena. Zdaniem dealerów wzrost jena spowodowany był zwyżką podczas poniedziałkowej sesji w Tokio.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))