Dane o eksporcie będą miały kluczowe znaczenie

Mariusz Potaczała
27-09-2004, 00:00

Złoty rozpoczął miniony tydzień bardzo silnym akcentem. Odchylenie od dawnego parytetu osiągnęło w ostatnich dniach poziom 8 proc. po mocnej stronie. Warto zaznaczyć, że notowania dolara spadły nawet poniżej 3,50 zł, a euro otarły się o 4,30 zł. Później jednak nastąpiło pewne odreagowanie i krajowa waluta od maksymalnych poziomów z ostatnich dni straciła 1,5 proc.

W najbliższych dniach na rynku złotego może zrobić się nerwowo. Wszystko to za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej poziomu stóp procentowych. Opinie analityków co do tego, co władze monetarne powinny zrobić ze stopami stóp, są bardzo mocno podzielone. Generalnie jednak rynek spodziewa się podwyżki o 25 pkt bazowych. Pamiętajmy jednak, że rada lubi ostatnio zaskakiwać, dlatego też w kolejnych dniach może być nerwowo.

Korekta nie powinna na razie sprowadzić polskiej waluty do poziomu 4,36-4,38 zł za euro. Zwyżkę kursów do tych poziomów należy więc wykorzystywać do sprzedaży europejskiej waluty. Wydaje się, że eksporterzy powinni myśleć o zabezpieczaniu pozycji średnio- i długoterminowych. Do końca roku notowania euro względem złotego mogą być bowiem na znacznie niższym poziomie niż to obecnie obserwujemy. Korekty wzrostowe eksporterzy powinni więc wykorzystywać do zabezpieczenia wpływów do końca roku.

Zakładając scenariusz średnioterminowy, w którym rząd Marka Belki zyskuje wotum zaufania, apogeum umocnienia złotego jest jeszcze przed nami. Można się też pokusić o stwierdzenie, że nawet w sytuacji odrzucenia tego wotum nastąpi tylko przejściowe osłabienie złotego.

Ostatnie wydarzenia na rynku złotego uruchomiły falę komentarzy ze strony przedstawicieli rządu oraz władz monetarnych. Podsumowując te komentarze można stwierdzić, że zbliżamy się do poziomów, jakie rada i rząd uważają za newralgiczne dla rentowności eksportu. Dane o eksporcie (który jest kluczowy z punktu widzenia utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego) będą więc w najbliższym czasie pilnie śledzone przez inwestorów i mogą mieć znaczący wpływ na notowania złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane o eksporcie będą miały kluczowe znaczenie