Dane pobudziły Wall Street

Paweł Kubisiak
opublikowano: 27-09-2006, 00:00

Dobre dane makro zachęciły inwestorów do zakupów amerykańskich akcji. Indeks Standard & Poor’s 500 znalazł się na poziomie najwyższym od ponad 5,5 lat.

We wrześniu poprawiły się nastroje amerykańskich konsumentów i wzrósł wskaźnik produkcji. Indeks nastrojów konsumentów Conference Board wzrósł we wrześniu do 104,5 pkt z 100,2 pkt w lipcu (po rewizji). Wynik jest lepszy od oczekiwań rynku. Amerykanie patrzą na życie optymistycznie, gdyż już nie rośnie inflacja, ceny paliw spadają i poprawiła się sytuacja na rynku pracy. Dodatkowo oddział Fed w Richmond poinformował o wzroście w swoim regionie indeksu produkcji i usług.

Ta publikacja zatarła niesmak, jaki pozostawił kiepski odczyt indeksu banku centralnego w Filadelfii w ubiegłym tygodniu. Wzrost indeksów ograniczył dopiero OPEC. Organizacja może ograniczyć wydobycie, by powstrzymać spadające ceny ropy. Wspomniano o poziomie 60 dolarów za baryłkę. Tymczasem cena w Nowym Jorku do 61 dolarów. Wtorkowy kurs jest o 20 proc. niższy od rekordowej ceny z połowy lipca, czyli 78,40 dolarów za baryłkę.

Sporo emocji towarzyszyło wymianie akcji spółek z branży handlowej. To zasługa Lowe’s Cos. Sieć supermarketów budowlanych poinformowała, że jej roczny zysk będzie bliżej dolnej granicy prognozowanych wcześniej widełek. To następstwo schłodzenia koniunktury na rynku nieruchomości. Kurs spółki najpierw spadł, by zakończyć handel na niewielkim plusie. Podobnie było z akcjami Lennar, spółki specjalizującej się w budowie domów. Zweryfikowała ona swoją prognozę finansową na czwarty kwartał, choć nie tak mocno jak oczekiwali niektórzy analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane pobudziły Wall Street