Dane poprawiły nastroje

Marek Druś
opublikowano: 30-08-2006, 00:00

Wartość indeksów europejskich giełd rosła we wtorek po raz czwarty z kolei. Poza wciąż taniejącą ropą nastroje poprawiły także dane makro z Niemiec. Firma badawcza GfK poinformowała, że wskaźnik zaufania konsumentów osiągnął tam w sierpniu największą wartość od prawie pięciu lat.

Wśród 18 indeksów branżowych spadał tylko jeden — spółek naftowych. Najmocniej rósł indeks branży technologicznej. Kolejny dzień mocno szedł w górę kurs holenderskiego ASML Holdings, tworzącego maszyny do produkcji chipów. W górę szły kursy największych europejskich producentów półprzewodników, m.in. STMicroelectronics. Kupno jego akcji rekomenduje Merrill Lynch.

Choć papiery spółek naftowych taniały, inni przedstawiciele branży surowcowej nie mieli powodu do zmartwienia. Rósł kurs BHP Billiton, największego na świecie koncernu wydobywczego. Popyt wywołały pogłoski o możliwości rychłego zakończenia trwającego od czterech tygodni strajku w chilijskiej kopalni miedzi Escondida. W grupie taniejących spółek znalazł się Bayer. Niemiecki koncern ujawnił, że jego oddział produkujący środki ochrony roślin nie osiągnie zapowiadanego wzrostu zysku.

W USA sesje rozpoczęły się niewielkimi zmianami indeksów. Inwestorzy czekali na publikację sprawozdania z ostatniego posiedzenia FOMC, licząc na odnalezienie wskazówki pozwalającej przewidzieć dalsze decyzje w sprawie stóp. To jednak dopiero dwie godziny przed końcem sesji. Wcześniej miały zostać podane dane o nastrojach konsumentów. W pierwszej części sesji rósł kurs Boeinga, który zapowiedział wykupienie akcji za 3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu