Dane rozczarowały, indeksy poszły w dół

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-05-2011, 00:00

To nie był dobry dzień dla giełdowych inwestorów. Zaczęło się od zniżek w Azji, gdzie podaż wspierały przecena na rynku surowcowym i obawy związane z wysoką inflacją w Chinach. Słabe nastroje przeniosły się do Europy. Pierwsza faza handlu w USA też była spadkowa.

Inwestorów rozczarowały dane o produkcji przemysłowej w marcu. W Eurolandzie spadła ona o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca (oczekiwano wzrostu o 0,3 proc.). Dane z amerykańskiej gospodarki też nie dały argumentów do zakupów. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych co prawda zmniejszyła się, ale analitycy liczyli na lepszy wynik. W przypadku sprzedaży detalicznej odnotowano już 10. wzrost z kolei, ale ekonomiści liczyli na lepszy wynik.

Taniały spółki z sektora surowcowego i paliwowego. Notowania BHP Billiton i Rio Tinto spadały po ponad 3 proc. Powodów do zadowolenia nie mieli też akcjonariusze Allianza, największego ubezpieczyciela w Europie. W I kwartale jego zysk spadł o 45 proc., a wynik operacyjny o niemal 7 proc. Bardzo słabe wyniki podał też Aegon, największy holenderski ubezpieczyciel. Drożały papiery Scottish Southern Energy. To efekt informacji, że Iberdrola szykuje ofertę przejęcia brytyjskiej firmy użyteczności publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane rozczarowały, indeksy poszły w dół