Dane satelitarne są już dostępne dla firm

EO Cloud to nowa platforma przetwarzania danych satelitarnych. Ma pomagać w pracy m.in. deweloperom, rolnikom czy ekologom. Posłuży też start-upom.

Konsorcjum firm Creotech Instruments, CloudFerro i Brockmann Consult zaprezentowało własną platformę EO Cloud (Earth Observation Cloud), która stanowi bazę danych satelitarnych połączoną z chmurą obliczeniową. Projekt został zrealizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency; ESA). Jak zaznacza Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, w jego efekcie powstała infrastruktura komputerowa, która gromadzi dane Europejskiej Agencji Kosmicznej, związane z satelitarnym obrazowaniem Ziemi. Udostępnia też moce obliczeniowe. 

Wyświetl galerię [1/2]

Creotech Instruments

- EO Cloud to jedyne tego typu rozwiązanie na świecie, które łączy potężne archiwum aktualizowanych na bieżąco danych satelitarnych udostępnianych przez ESA z chmurą obliczeniową umożliwiającą wyszukiwanie, grupowanie i przetwarzanie ogromnych ilości danych w jednym miejscu. Technologia chmury obliczeniowej pozwala wykorzystać biznesowy potencjał danych satelitarnych nie ruszając się sprzed komputera, w każdym miejscu na świecie. Do tej pory ściąganie olbrzymich plików, np. zobrazowań dużych obszarów Ziemi, na własną infrastrukturę IT mogło trwać miesiącami – wyjaśnia Grzegorz Brona. 

Na platformie można znaleźć archiwalne i bieżące dane z satelitów serii Landsat, Sentinel i Envisat. Już na starcie EO Cloud daje dostęp do ponad jednego petabajta przestrzeni dyskowej (czyli ok. miliona gigabajtów). A baza będzie cały czas aktualizowana.

Biznes pod pełną kontrolą

Do czego można wykorzystać dane satelitarne? Do obserwacji lasów tropikalnych i ochrony ich przed nielegalną wycinką drzew, kontroli rzek na wypadek zagrożenia powodziowego, w rolnictwie do analizy upraw, w energetyce do ustalenia najbardziej optymalnego przebiegu linii wysokiego napięcia, do zabezpieczenia pól naftowych, optymalizacji sieci dróg itd. 

- Z danych satelitarnych można korzystać w różnych gałęziach gospodarki i nauki. Mogą pomóc w zoptymalizowaniu wielu procesów biznesowych czy administracyjnych – zaznacza Grzegorz Brona. 

Jak dodaje Stanisław Dałek, wiceprezes Cloud Ferro, usługa jest skierowana do instytutów i instytucji profesjonalnie zajmujących się przetwarzaniem danych satelitarnych, ale także do osób z pomysłami na dobry start-up. I oczywiście do przedstawicieli biznesu.

Dane do przetworzenia

Narzędzie ma ułatwić przedsiębiorcom budowanie biznesu w oparciu o dane satelitarne. 

- Ilość możliwych zastosowań jest w zasadzie nieograniczona, a dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi potwierdza, że rynek będzie się rozwijał w tym kierunku. Platformę przetestowali już polscy i zagraniczni przedsiębiorcy i naukowcy, którzy chwalą sobie wygodę i wydajność korzystania z naszej chmury obliczeniowej - mówi dr Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Dane satelitarne są już dostępne dla firm