Dane z Chin niepokoją

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 10-08-2012, 11:01

Na rynkach finansowych obserwujemy lekkie schłodzenie nastrojów.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy są najnowsze dane z Państwa Środka. Już wczorajsze publikacje pokazały, że produkcja chińskiego przemysłu rosła w lipcu najwolniej od trzech lat, a sprzedaż detaliczna była słabsza niż prognozowali analitycy. Opublikowane dziś w nocy dane z chińskiej gospodarki również rozczarowały. W lipcu tego roku Chiny zanotowały nadwyżkę w wysokości 25,1 mld USD podczas gdy konsensus rynkowy zakładał nadwyżkę w wysokości 34,3 mld USD. Co więcej,  największe banki zaczynają obniżać szacunki dynamiki chińskiego PKB na lata 2012-2013. Wznowienie obaw o pogłębienie się spowolnienia wzrostu gospodarczego może sprzyjać realizacji zysków podczas ostatniej sesji w tym tygodniu.

Na rynku walutowym dolar zyskuje od wczoraj na wartości. Para EURUSD przełamała istotną strefę wsparcia w rejonie 1,2320-1,2330, co otworzyło drogę do dalszych spadków w rejon dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na poziomie 1,2220. Tam spadki powinny wyhamować, jeśli tendencja wzrostowa na EURUSD miałaby być kontynuowana.  Słabsze nastroje na rynkach światowych, a także pogorszenie się perspektyw dla chińskiej gospodarki ważą również na notowaniach polskiej waluty. Złoty dzisiaj ponownie jest wyprzedawany, a kontynuacja spadków na EURUSD może przyczynić się tylko do większej słabości PLN względem innych walut.  Z drugiej strony jednak oczekiwania na działania banków centralnych powinny ograniczać deprecjację złotego.

Najistotniejsze dane z piątkowego kalendarium już poznaliśmy. Przyczyniły się one do pogorszenia klimatu inwestycyjnego na rynkach, co może sprzyjać ruchom korekcyjnym w dniu dzisiejszym.

EURPLN
Złoty pozostaje pod presją sprzedających. Para EURPLN powróciła w rejon 4,08 i zbliżyła się do oporu w postaci dolnego ograniczenia chmury ichimoku. Najbliższe wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach znajduje się na poziomie 4,05. Z technicznego punktu widzenia jak na razie nie ma zagrożenia większą korektą wzrostowa na EURPLN.

EURUSD
Para EURUSD handlowana jest dzisiaj poniżej poziomu 1,2300. Aktualnym pozostaje stwierdzenie z wczorajszego raportu, iż dopiero naruszenie dolnego ograniczenia kanału na poziomie 1,2220 popsułoby obecny techniczny obraz rynku, który w dalszym ciągu sprzyja wzrostom na EURUSD. Najbliższą strefą oporu są okolice 1,2320-1,2330.

GBPUSD
Na GBPUSD dominuje trend boczny. Wzrosty na funtdolarze z ostatnich dwóch dnia zostały prawie w całości zniwelowane przez obserwowany  dzisiaj ruch spadkowy. Schłodzenie  nastrojów na rynkach świat sprzyja wyprzedaży GBP.  Dopiero wybicie z zakresu wahań będzie impulsem do silniejszego ruchu na tej parze.

AUDUSD
AUDUSD nie zdołał przełamać oporu w postaci projekcji 161,8% całości fali spadkowej z okolic 1,0444, co w połączeniu z opublikowanymi dzisiaj danymi z Chin przyczyniło się do realizacji zysków z długich pozycji na tej parze. Silne wsparcie na poziomie 1,0358 wyznacza zbiegająca się linia trendu wzrostowego z  linią Kinjun na wykresie dziennym. Jak na razie trend wzrostowy w średnim terminie nie jest zagrożony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska; www.idmtrader.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy