Dane z USA w centrum uwagi

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 11-08-2021, 18:44

Środowe notowania na rynkach akcji zostały podporządkowane odczytom amerykańskiej inflacji.

Najbardziej oczekiwany raport tygodnia wymusił na rynkach europejskich czekanie na publikację z 14:30, co w połączeniu z wakacyjną aktywnością przełożyło się na spadek zmienności i senny dryf najważniejszych indeksów. W przypadku GPW oglądanej przez pryzmat indeksu WIG20 podział był jeszcze bardziej czytelny. Z perspektywy końca sesji widać, iż dane o inflacji w USA przecięły sesję na dwie części. Skokowe przesunięcie WIG20 na północ po danych szybko zamieniło się w kolejną konsolidację na wyższej półce, ale sama reakcja była bardziej zakotwiczona w zachowaniu giełd bazowych i walut niż w zmiennych naprawdę ważnych dla GPW. Generalnie dane były bliskie prognozie i sprzyjały spekulacji, iż na wrześniowym posiedzeniu FOMC amerykański bank centralny wyśle sygnał o redukowaniu programów płynnościowych.

Z punktu widzenia GPW kluczową zmienną było osłabienie dolara wobec złotego, które pozwoliło zamknąć sesję wzrostem WIG20 o 0,28 procent przy 624 mln złotych obrotu. Dla technicznie zorientowanych graczy najważniejszym faktem była sama zwyżka, która przybliżyła wykres WIG20 do oporów w rejonie 2300-2291 pkt. W mocy pozostała konsolidacja na półce 2300-2200 pkt., ale po sesji środowej rosną szanse byków na przetestowania oporów na górnym ograniczeniu trzymiesięcznego trendu bocznego, który zamyka wykres WIG20 między rejonem 2300 pkt. i 2200 pkt. Do gry wraca scenariusz, w którym WIG20 łamiąc rejon 2300-2291 pkt. otwiera sobie drogę do przeniesienia wykresu na półkę 2400-2300 pkt. Jak zawsze w przypadku konsolidacji nie warto jednak wyprzedzać wydarzeń. Należy zakładać, iż scenariuszem bazowym pozostaje układ konsolidacyjny, który wymusza czekanie na wybicie z trendu bocznego 2300-2200 pkt.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane