Danter Holding likwiduje działalność deweloperską

Barbara Kwiecińska-Kielczyk
opublikowano: 19-09-2002, 00:00

Dwóch biznesmenów ze Śląska za 10 mln zł kupiło 100 proc. udziałów w należącej do Danter Holding spółce BDM Development. Sąd Rejonowy w Poznaniu wszczął postępowanie układowe z wierzycielami BDM.

Firma Danter to do niedawna jeden z największych deweloperów w Poznaniu, działających na rynku inwestycji mieszkaniowych i biurowych. Obok firmy Glastech, producenta szkła, Towarzystwa Inwestycji Gruntowych i kilku innych, m.in. zakładów przetworstwa spożywczego, tworzyła Danter Holding (DH).

Trzy, cztery lata temu Danter budował i sprzedawał po 500 mieszkań rocznie. Jeszcze wiosną 2002 r. planowano budowę osiedla rezydencjonalnego w Markach pod Warszawą. Dziś te plany są już nieaktualne.

Kłopoty firmy zaczęły się w 2001 r., gdy załamał się rynek inwestycji mieszkaniowych i sprzedaż spadła do poziomu 20 proc. Wiosną 2002 r. rozpoczęto działania naprawcze. Firma zmieniła nazwę na BDM Development (BDM), a do sądu złożyła wniosek o wszczęcie postępowania układowego z wierzycielami, których należności szacowane są na kilkanaście milonów złotych. Jednocześnie poszukiwano inwestorów.

— Rynek mieszkaniowy stał się płytki i nie ma widoków na poprawę. Holding zaangażował się w inne, bardziej rentowne przedsięwzięcia i tam zaangażować środki — wyjaśnia Dariusz Kapitan, prezes DH.

BDM kupili Janusz Bazan i Marek Łoza, biznesmeni ze Śląska, zajmujący się handlem stalą, wierzytelnościami, windykacjami, leasingiem. Za 100 proc. udziałów zapłacili 10 mln zł.

6 września Sąd Rejonowy w Poznaniu podjął decyzję o wszczęciu postępowania układowego, zobowiązując BDM do przygotowania do 15 grudnia szczegółowej listy wierzycieli oraz wartości należności. Zdaniem Janusza Bazana, jest ich stu.

— Dotychczasowe rozmowy z bankami wskazują, że powinno nam się udać zawrzeć korzystną ugodę. Firma ma dobry wizerunek, dlatego chcemy kontynuować budowę mieszkań w Poznaniu — informuje Janusz Bazan.

Nowi właściciele zobowiązali się w kontrakcie do dokończenia wydawania aktów notarialnych około 40 nabywcom mieszkań przy ul. Krauthofera i na osiedlu Poziomkowym w Poznaniu. Będą także kontynuować budowę 80 mieszkań na tym osiedlu. Skończony ma być też biurowiec Warty przy ul. Murawa.

Inwestorzy chcą przenieść do Poznania część swojej działalności realizowanej na Śląsku. Z kolei na Śląsku zamierzają zrealizować projekt osiedla Parkowego na własnym gruncie, który wniosą aportem do BDM. Inwestorzy nie chcą budować w Markach. Grunt albo sprzedadzą, albo spłacą nim dług wobec banku.

Niezagrożona jest budowa osiedla Parkowego II i rewitalizacja browaru Mycielskich. Jej inwestorem jest spółka Danbud, której udziałowcem obok spółki Fortis stał się DH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu