Dantex idzie w gościnność

opublikowano: 11-12-2017, 22:00

Deweloper otworzył pierwszy aparthotel w Warszawie i nie wyklucza kolejnej takiej inwestycji.

W polskim prawodawstwie brakuje przepisów, które określałyby, czym są aparthotele i jak działają. Przyjmuje się jednak, że są to hotele, w których każdy może kupić pokój i dzielić się zyskiem z jego najmu z profesjonalnym zarządcą. Coraz częściej zdarza się też, że inwestorzy mają przez kilka pierwszych lat zagwarantowany zysk na danym poziomie. Po upływie tego okresu zależy on od obłożenia hotelu.

DOBRA INWESTYCJA: Według Marka Roeflera, prezesa spółki Dantex, lokowanie kapitału w nieruchomościach to nadal jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów inwestowania.
Fot. Marek Wiśniewski

— Inwestowanie w aparthotele jest bardzo popularne na świecie, na większości rynków posiada też umocowania prawne. W Polsce rynek rozwija dopiero od około 10 lat. Powstają kolejne inwestycje, które mogą zaoferować rentowność na poziomie 8 proc. rocznie — mówi Maciej Górka, dyrektor ds. rozwoju E-bazanieruchomości.pl.

Gwarancja zwrotu

Ostatnio na warszawskiej Woli aparthotel otworzył deweloper Dantex. City Comfort, bo tak nazwano obiekt, oferuje 325 mikroapartamentów do 31 mkw. na ośmiu kondygnacjach. Budynek posiada recepcję, ochronę, restaurację i strefę fitness. Ceny pokoi zaczynają się od 153 tys. zł. — W ramach umowy z operatorem inwestor otrzymuje gwarancję stałego zwrotu z inwestycji na poziomie 7 proc. przez 5 albo 10 lat. Nie ponosi też żadnych ukrytych kosztów związanych m.in. z funduszem remontowym, zużyciem mediów czy ubezpieczeniem lokalu. Z punktu widzenia klienta inwestycja w aparthotel jest praktycznie bezobsługowa. Inwestorzy, którzy już są właścicielami mikroapartamentów w obiekcie City Comfort, w październiku 2017 r. otrzymali pierwszą wypłatę gwarantowanego czynszu — mówi Marek Roefler, prezes Danteksu.

Rosnący popyt

Według analityków, popyt na usługi hotelowe w największych miastach Polski rośnie bardzo dynamicznie. Dotyczy to zwłaszcza Warszawy, którą w 2016 r. odwiedziło prawie 10 mln turystów. Ponadto każdego dnia ponad 1,5 mln osób uczestniczy tu w konferencjach.

— Rynek aparthoteli w Warszawie wciąż jest nienasycony, a potrzeby duże. W dalszej przyszłości nie wykluczamy budowy kolejnego aparthotelu — informuje Marek Roefler. Prace budowlane nad obiektem City Comfort zakończyły się w III kw. 2017 r. W październiku deweloper oficjalnie przekazał obiekt w ręce operatora — Zespołu Zarządców Nieruchomości, należącego do grupy kapitałowej City Service. W momencie oddania do użytku obiekt był sprzedany w 90 proc.

— Obserwujemy w Polsce rosnący popyt na lokale wynajmowane w modelu krótkoterminowym, które są tańszą alternatywą dla oferty hotelowej. Zakładamy, że przy obłożeniu lokalu przez 70 proc. roku w przypadku najmu krótkoterminowego można zarobić o 30 proc. więcej względem tradycyjnego najmu. Należy jednak liczyć się z tym, że deweloperzy, którzy sprzedają swoje inwestycje tylko w formie aparthotelu z gwarancją zysku przez 6-8 lat, oferują wyższe ceny lokali od oferty rynkowej, ponieważ często ta gwarancja zaszyta jest właśnie w cenie. Jeden z deweloperów, który buduje aparthotel w okolicach Karpacza, za wyposażony lokal o powierzchni 29 mkw. i rocznej stopie zwrotu na poziomie 8 proc. życzy sobie 325 tys. zł. Lokal w stanie deweloperskim o tej samej powierzchni można kupić w tej okolicy już od 170 tys. zł — mówi Maciej Górka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane