Dantex idzie w gościnność

11-12-2017, 22:00

Deweloper otworzył pierwszy aparthotel w Warszawie i nie wyklucza kolejnej takiej inwestycji.

W polskim prawodawstwie brakuje przepisów, które określałyby, czym są aparthotele i jak działają. Przyjmuje się jednak, że są to hotele, w których każdy może kupić pokój i dzielić się zyskiem z jego najmu z profesjonalnym zarządcą. Coraz częściej zdarza się też, że inwestorzy mają przez kilka pierwszych lat zagwarantowany zysk na danym poziomie. Po upływie tego okresu zależy on od obłożenia hotelu.

Zobacz więcej

DOBRA INWESTYCJA: Według Marka Roeflera, prezesa spółki Dantex, lokowanie kapitału w nieruchomościach to nadal jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów inwestowania. Fot. Marek Wiśniewski

— Inwestowanie w aparthotele jest bardzo popularne na świecie, na większości rynków posiada też umocowania prawne. W Polsce rynek rozwija dopiero od około 10 lat. Powstają kolejne inwestycje, które mogą zaoferować rentowność na poziomie 8 proc. rocznie — mówi Maciej Górka, dyrektor ds. rozwoju E-bazanieruchomości.pl.

Gwarancja zwrotu

Ostatnio na warszawskiej Woli aparthotel otworzył deweloper Dantex. City Comfort, bo tak nazwano obiekt, oferuje 325 mikroapartamentów do 31 mkw. na ośmiu kondygnacjach. Budynek posiada recepcję, ochronę, restaurację i strefę fitness. Ceny pokoi zaczynają się od 153 tys. zł. — W ramach umowy z operatorem inwestor otrzymuje gwarancję stałego zwrotu z inwestycji na poziomie 7 proc. przez 5 albo 10 lat. Nie ponosi też żadnych ukrytych kosztów związanych m.in. z funduszem remontowym, zużyciem mediów czy ubezpieczeniem lokalu. Z punktu widzenia klienta inwestycja w aparthotel jest praktycznie bezobsługowa. Inwestorzy, którzy już są właścicielami mikroapartamentów w obiekcie City Comfort, w październiku 2017 r. otrzymali pierwszą wypłatę gwarantowanego czynszu — mówi Marek Roefler, prezes Danteksu.

Rosnący popyt

Według analityków, popyt na usługi hotelowe w największych miastach Polski rośnie bardzo dynamicznie. Dotyczy to zwłaszcza Warszawy, którą w 2016 r. odwiedziło prawie 10 mln turystów. Ponadto każdego dnia ponad 1,5 mln osób uczestniczy tu w konferencjach.

— Rynek aparthoteli w Warszawie wciąż jest nienasycony, a potrzeby duże. W dalszej przyszłości nie wykluczamy budowy kolejnego aparthotelu — informuje Marek Roefler. Prace budowlane nad obiektem City Comfort zakończyły się w III kw. 2017 r. W październiku deweloper oficjalnie przekazał obiekt w ręce operatora — Zespołu Zarządców Nieruchomości, należącego do grupy kapitałowej City Service. W momencie oddania do użytku obiekt był sprzedany w 90 proc.

— Obserwujemy w Polsce rosnący popyt na lokale wynajmowane w modelu krótkoterminowym, które są tańszą alternatywą dla oferty hotelowej. Zakładamy, że przy obłożeniu lokalu przez 70 proc. roku w przypadku najmu krótkoterminowego można zarobić o 30 proc. więcej względem tradycyjnego najmu. Należy jednak liczyć się z tym, że deweloperzy, którzy sprzedają swoje inwestycje tylko w formie aparthotelu z gwarancją zysku przez 6-8 lat, oferują wyższe ceny lokali od oferty rynkowej, ponieważ często ta gwarancja zaszyta jest właśnie w cenie. Jeden z deweloperów, który buduje aparthotel w okolicach Karpacza, za wyposażony lokal o powierzchni 29 mkw. i rocznej stopie zwrotu na poziomie 8 proc. życzy sobie 325 tys. zł. Lokal w stanie deweloperskim o tej samej powierzchni można kupić w tej okolicy już od 170 tys. zł — mówi Maciej Górka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dantex idzie w gościnność