DB: pod rządami SLD piwa będzie więcej

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-09-2001, 13:15

Postrzegany przez ostatnie pięć lat jako najatrakcyjniejszy w Europie – polski rynek piwa – dosięgła w 2001r. stagnacja, czytamy w miesięcznym raporcie Deutsche Banku. Według analityków w tym roku spożycie napoju utrzyma się na poziomie 24 mln hektolitrów.

DB oczekuje, że wkrótce poprawi się rentowność Żywca, która od momentu wchłonięcia Elbrewery zdecydowanie kuleje. Zyskowność kontrolowanej przez SAB Kompanii Piwowarskiej jest zdecydowanie wyższa, ale nie będzie rosnąć dopóki rynek piwa nie powróci na długoterminową ścieżkę wzrostu. Rozwojowi rynku nie sprzyja na razie polityka rządu, który nie chce przyczynić się do zmiany struktury spożycia alkoholu z wódki na piwo. Sytuacja ta może zmienić się pod rządami SLD. Lewica nie pozostaje pod wpływem katolickiego kościoła, więc antyalkoholowa polityka państwa może nieco złagodnieć. Dlatego konsumpcja piwa na osobę będzie rosnąć z obecnych 64 litrów rocznie do europejskiej średniej 80 litrów.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DB: pod rządami SLD piwa będzie więcej