DB Securities do zamknięcia?

opublikowano: 16-11-2016, 22:00

Rynkowa posucha nasila spekulacje o zamykaniu domów maklerskich.

W ramach prowadzonej restrukturyzacji grupy Deutsche Bank zamierza zamknąć biuro maklerskie w Polsce, wynika z nieoficjalnych informacji agencji Reuters.

— Deutsche Bank nie komentuje tych informacji — ucięła sprawę Sabina Salamon, rzeczniczka Deutsche Bank Polska. Licząc od stycznia do października 2016 r., DB Securities miał 5,46 proc. udziału w sesyjnych obrotach akcjami na warszawskiej giełdzie. Do niedawna w branży panowała opinia, że 5 proc. wystarczy, by biznes się spinał. Spadek obrotów na giełdzie może jednak powodować, że rachunek jest nieaktualny.

— Wszystko zależy od tego, na jakiej marży robione są obroty. Ale akurat w przypadku DB Securities wydaje się, że ewentualne zamknięcie biznesu byłoby konsekwencją sytuacji całej grupy Deutsche Banku, nie tylko w Polsce — mówi przedstawiciel jednego z domów maklerskich.

Ze zagregowanych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w pierwszym półroczu działalność maklerska przyniosła brokerom w sumie prawie 87 mln zł straty. Biorąc pod uwagę inną działalność, domy maklerskie miały jednak ponad 170 mln zł zysku. Z naszych informacji wynika, że DB Securities należała do zyskownych. Sam plan likwidacji DB Securities może być elementem dużo większej układanki, polegającej na centralizacji handlu na różnych giełdach w londyńskim biurze Deutsche Banku.

W związku z tym niemal zlikwidowana została już placówka w Moskwie. Handel w Warszawie dom maklerski Deutsche Banku mógłby realizować jako zdalny członek giełdy. Tyle że cała ta koncepcja powstała przed referendum brexitowym, a zdalny członek GPW musi podlegać jurysdykcji Unii Europejskiej. Druga opcja polega na korzystaniu z pośrednictwa lokalnego domu maklerskiego. Przez lata Ipopema Securities współpracowała w ten sposób np. z Merrill Lynch. Gdy zlecenia z Londynu zostały ograniczone, udział Ipopemy w obrotach na GPW spadł o kilka punktów procentowych i wynosi obecnie 4,76 proc. W lipcu 2016 r. ING Bank Śląski zdecydował się w ogóle zamknąć działalność maklerską nastawioną na klientów instytucjonalnych. Zwolnieni zostali analitycy i maklerzy. Tam, gdzie jedni się zwijają, inni inwestują. DM Banku Ochrony Środowiska przejął cały zespół analityków upadłego DM IDMSA po to, by rozwijać usługi dla instytucji.

— Z naszej perspektyw był to udany ruch. Widzimy w tym wartość, że jesteśmy w stanie wyjść do szerszej grupy inwestorów — komentuje Michał Wojciechowski, zastępca dyrektora DM BOŚ. Gdy DM BOŚ obsługiwał wyłącznie klientów detalicznych, miał niespełna 2-procentowy udział w obrotach sesyjnych akcjami. Obecnie jest to 4,59 proc.

30 tys.Tyle rachunków jest w biurze maklerskim Deutsche Banku.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu