Decyzja RPP a finanse MSP

ADAM PARFINIEWCZ
opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Ostatnia decyzja RPP o obniżeniu stóp rynkowych o 0,5 proc. była pewną niespodzianką dla rynku finansowego, który spodziewał się nieco łagodniejszej reakcji Rady.

Obudziła ona nadzieje kredytobiorców, również tych z sektora MSP, na niższe koszty finansowania. Z jednej strony to oczekiwanie jest naturalne, ale moim zdaniem na tę decyzję trzeba spojrzeć w szerszym kontekście.

W krótkim okresie oznacza ona oczywiście niższe koszty finansowania kredytów złotowych. Cena kredytu składa się zwykle ze stopy referencyjnej (np. WIBOR) i marży banku finansującego. Stopy referencyjne są w różny sposób wyznaczane w poszczególnych bankach, jednak zwykle są one powiązane z poziomem stóp kredytów RPP. Dla firm posiadających zawarte umowy na finansowanie w formule „stopa referencyjna plus marża” niższy poziom stóp RPP oznacza więc niższy koszt finansowania. Przedsiębiorstwa odczują niższe koszty w terminach wynikających z ich umów kredytowych. Jest to oczywiście dobra wiadomość, tak korzystne warunki finansowe nie będą zapewne dostępne w nieskończoność. To moim zdaniem dobry moment, aby przez instrumenty, takie jakie IRS (interest rate swap, czyli kontrakt wymiany płatności odsetkowych, powiązany z długoterminowym finansowaniem), zapewnić firmie niski koszt kredytu w dłuższej perspektywie.

Z drugiej strony tak wyrazista decyzja RPP jest oznaką jej dużego zaniepokojenia sytuacją gospodarczą w Polsce. Gospodarka mocno hamuje, a z nią inwestycje, które są motorem napędowym akcji kredytowej w całym sektorze MSP. Polski rozwój był w latach 2007-2013 napędzany dopłatami z Unii Europejskiej, jednak wobec słabej koniunktury przestaje to wystarczać. W czasach spowolnienia rośnie też ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, a wraz z nim ryzyko kredytowe ponoszone przez banki. Nie mam wątpliwości, że rosnące ryzyko będzie stopniowo przenoszone na klientów zaciągających zobowiązania. Banki już od dłuższego czasu ostrożniej podchodzą do niektórych branż, oczekują też wzmocnionych zabezpieczeń. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia prawdopodobnie do pierwszych silnych oznak przyspieszenia gospodarczego. Paradoksalnie — przyszłe (na dziś wciąż odległe) decyzje RPP o podniesieniu stóp mogą być postrzegane jako oznaka poprawy koniunktury gospodarczej, zwiastując łatwiejszy dostęp firm do kredytów.

ADAM PARFINIEWCZ

członek zarządu, dyrektor Obszaru Obsługi Małych Przedsiębiorstw i Klientów Indywidualnych w BNP Paribas Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADAM PARFINIEWCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu