Deficyt budżetu 2002 r. ma wynieść 35,3 mld zł

Marek Druś
14-08-2001, 18:12

Wbrew dramatycznym danym podawanym przez media w ostatnim czasie, wielkość deficytu budżetowego ma wynieść trochę ponad 35 mld zł, wynika z założeń do projektu przyszłorocznego budżetu, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów kierowane przez Jarosława Bauca. W założeniach przyjęto 1,7-2,9 proc. wzrost PKB, 4,8-5,4 proc. inflację, deficytu budżetu na poziomie 4,5 proc. PKB i deficyt ekonomiczny sięgający 2,8 proc. PKB, twierdzi Polska Agencja Prasowa powołując się na dokumenty, do których dotarła.

Nominalna wielkość deficytu budżetu ma wynieść 35,3 mld zł. Tegoroczne wyniki przewidywane przez MF to wzrost PKB o ok. 2 proc., 6 proc. inflacji i deficyt ekonomiczny w wysokości 3,4-3,5 proc. PKB.

Uzyskanie deficytu budżetu nie większego niż przyjętego w założeniach do projektu przyszłorocznej „konstytucji gospodarczej” państwa uwarunkowane jest od zwiększenia dochodów i ograniczenia wydatków państwa. Brak tych działań sprawi, że w państwowej kasie zabraknie 88 mld zł.

Proponowane przez resort finansów działania mające poprawić stan finansów państwa to m.in. zamrożenie waloryzacji emerytur i rent, podwyższenie podatków pośrednich do poziomu wymaganego przez Unię Europejską, wprowadzenie podatku importowego, ograniczenie wydatków na administrację państwową, część agencji oraz funduszy celowych. Planuje się również powstrzymanie od wejścia w życie wszystkich ustaw zwiększających wydatki budżetu lub zmniejszających dochody.

Jak twierdzi Radio Zet, które deklaruje, że również dotarło do założeń projektu budżetu, największe oszczędności ma przynieść zablokowanie ustaw zwiększających wydatki i zmniejszających dochody (12 mld zł) oraz ograniczenie wydatków socjalnych (10 mld zł). Zwiększenie dochodów budżetu będzie możliwe m.in. dzięki podniesieniu do 7,5 proc. składki przekazywanej do kas chorych, wprowadzenie podatku importowego (szacowane dochody - 10 mld zł) oraz likwidacja możliwości wspólnego rozliczania się z fiskusem przez małżonków.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt budżetu 2002 r. ma wynieść 35,3 mld zł