Deficyt: zgoda na wzrost o 8,6 mld zł

Paweł Kubisiak
30-07-2001, 00:00

Deficyt: zgoda na wzrost o 8,6 mld zł

W nocy z piątku na sobotę Sejm uchwalił nowelizację ustawy budżetowej na 2001 rok, która zwiększyła — zgodnie z projektem — deficyt o 8,6 mld zł do 29,14 mld zł. Nowelizacja zwiększa deficyt budżetowy do poziomu 3,9 proc. PKB z 2,6 proc. planowanych wcześniej.

Rząd założył zmniejszenie planowanych dochodów o 8,6 mld zł do 152,46 mld zł, jednak utrzymano plan wydatków państwa na dotychczasowym poziomie 181,6 mld zł. W projekcie nie zmniejszono wydatków, mimo, iż rząd spodziewa się niedoboru wyższego niż 8,6 mld, a pesymiści prognozują nawet ponad 17 mld zł.

Rząd przekazał sejmowej komisji dokument, zgodnie z którym cięcia będą uzależnione od realizacji dochodów w drugim półroczu. Ewentualne redukcje będą dokonywane, jeśli niedobór środków przekroczy 13 mld zł. Rząd planuje zredukować dotację do FUS o 1,15 mld zł, 3 mld zł chce zaoszczędzić na rezerwach celowych, ma też nadzieję na 250 mln zł tzw. naturalnych oszczędności. Te oszczędności łącznie z powiększonym deficytem dają kwotę 13 mld zł. Jeżeli ta wielkość zostanie przekroczona, rząd przedstawi komisji finansów projekt rozporządzenia o blokadzie wydatków.

Sejm przyjął w też dwie poprawki do nowelizacji, które zwiększą pomoc dla powodzian. Pierwsza z nich zwiększy o 100 mln zł w planie NFOŚ dotacje na naprawę i modernizację wałów przeciwpowodziowych kosztem pożyczek. Druga powiększy o 10 mln zł rezerwę celową na usuwanie skutków powodzi.

Nowelizacja budżetu trafi we wtorek do senackiej komisji gospodarki, a w środę rozpatrzy ją Senat na posiedzeniu plenarnym.

Sejm udzielił też w piątek rządowi absolutorium za wykonanie budżetu państwa w 2000 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt: zgoda na wzrost o 8,6 mld zł