Deklaracja to jeszcze nie zysk

opublikowano: 08-10-2015, 22:00

Po zeszłorocznym wyroku TK sądy uchylają interpretacje, nakazujące szacować przychód pracowników z nieodpłatnych świadczeń.

Sama możliwość korzystania z transportu organizowanego przez pracodawcę nie oznacza, że pracownik otrzymał nieodpłatne świadczenie, które podlega opodatkowaniu — podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), zamykając spór w tej sprawie, toczący się od kilku lat. Nie bez znaczenia dla takiego finału miał wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK). Sprawa dotyczyła firmy, która organizowała dowóz pracowników do i z miejsca pracy. Koszty przewozów doliczała do wynagrodzeń, od których naliczała składki i podatki. Pracodawca nie sprawdzał, kto tak dojeżdża, nie ewidencjonował tego. Każdemu, kto deklarował chęć korzystania ze zorganizowanego transportu, obliczał przychód w takiej samej wysokości. Miał jednak wątpliwość, gdy NSA w wyroku z 2012 r. stwierdził, że sama możliwość dojazdu na koszt pracodawcy nie jest przychodem, szczególnie gdy brak imiennej ewidencji. Spółka zwróciła się o interpretację podatkową. W ocenie Izby Skarbowej w Poznaniu, deklaracje pracowników można uznać za ewidencję uzyskanych korzyści. Spółka skierowała sprawę do sądu, który uchylił interpretację izby. Podkreślił, że opodatkowaniu podlega wyłącznie przychód otrzymany.

Minister finansów wniósł skargę kasacyjną do tego wyroku, którą NSA niedawno odrzucił (sygn. II FSK 1657/13). Sąd powołał się na wyrok TK z 8 lipca 2014 r., który stwierdził, że za przychód pracownika można uznać świadczenia spełnione za jego zgodą, w jego interesie i gdy powiększyły jego aktywa lub nie przysporzyły jakiegoś wydatku, a korzyść jest wymierna i przypisana konkretnej osobie.

— Ta definicja spowodowała, że resort finansów musiał dokonać zmian wielu interpretacji podatkowych, w których nakazywał szacować przychód uzyskiwany z racji uczestniczenia w imprezach integracyjnych — podkreśla Marek Siudaj z Tax Care. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu