Delegowanie za granicę pod lupą PIP

opublikowano: 12-01-2015, 00:00

Agencjom zatrudnienia i podobnym firmom nie wolno pobierać opłat innych niż ustawowe. Inspekcja pracy to zbada.

Inspekcja pracy będzie w tym roku kontrolować zarówno agencje zatrudnienia, jak i inne firmy prowadzące podobną działalność. Została do tego upoważniona ubiegłoroczną majową nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowelą tą rozszerzono zakres zadań Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz katalog podmiotów podlegających jej kontroli, które wpisano do ustawy o tej inspekcji (w art. 10 i art. 13).

Na liście tej są np. firmy delegujące swoich pracowników za granicę, gromadzące w systemach teleinformatycznych informacje o wolnych miejscach pracy i je udostępniające, kierujące ludzi do firm, gdzie nabędą umiejętności praktyczne, a także zagraniczni przedsiębiorcy zajmujący się m.in. pośrednictwem pracy. Zgodnie z nowymi regulacjami firmy te, jak i agencje zatrudnienia, muszą stosować się do zakazu nierównego traktowania osób, dla których poszukują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Chodzi o zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie, a także przynależność związkową. Nie wolno im też pobierać opłat innych niż ustawowe. Za takie wykroczenia grożą sankcje, a inspektorzy pracy są uprawnieni do ich ścigania. Są oni też zobowiązani do kontrolowania i ścigania naruszeń w obowiązku przedstawiania osobom delegowanym do pracy za granicą pisemnej informacji o kosztach, opłatach i innych należnościach z tym związanych.

PIP przygotowuje się jednocześnie do nowych zadań, które pojawią się po wdrożeniu przepisów unijnych do polskiego prawa, wynikającychz dyrektywy 2014/67/ UE z 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Inspekcję czekają nowe obowiązki wynikające ze zmiany rozporządzenia wspólnotowego w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym. Będą one dotyczyć m.in. zapewnienia dostępu do informacji na temat warunków zatrudnienia pracowników delegowanych i procedur dochodzenia przez nich roszczeń. Przepisy te mają wejść w życie w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Delegowanie za granicę pod lupą PIP