FA Krosno przejmuje po kawałeczku krośnieńskiego Delphi. Następna firma także ma na to ochotę.
Delphi sprzeda część fabryki
FA Krosno przejmuje po kawałeczku krośnieńskiego Delphi. Następna firma także ma na to ochotę.
Amerykański koncern Delphi sprzeda wkrótce wydział produkcji komponentów do amortyzatorów, stanowiący część zakładu w Krośnie. Według nieoficjalnych informacji, trwają w tej sprawie negocjacje z polską spółką FA Krosno. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta część zakładu rozpocznie działalność w strukturach nowej firmy już na początku października.
— Do nowej spółki przejdzie z naszego zakładu 60 pracowników. Tym samym liczba osób zatrudnionych w FA Krosno zwiększy się do ponad 200 osób — informuje źródło w Delphi.
Co na to FA Krosno?
— Takie sprawy objęte są tajemnicą handlową. Nie możemy ich komentować — twierdzi Leszek Waliszewski, prezes FA Krosno.
Po kawałku
Transakcja to kolejny krok w restrukturyzacji krośnieńskich zakładów Delphi. W maju Amerykanie sprzedali (także FA Krosno) linię do produkcji sprężyn gazowych oraz drążków kierowniczych i przegubów kulowych. Ta sama spółka nabyła wtedy prawa do znaku handlowego FA Krosno (dawna nazwa Delphi Automotive z Krosna). Odbiorcami nowo utworzonej firmy są m.in. producenci samochodów: Fiat, FSO, ukraiński ZAZ, a także dział części zamiennych Delphi.
— Przejmowany dział będzie produkował tylko dla Delphi — mówi źródło zbliżone do negocjacji.
To nie wszystko. Według naszych informacji, pojawił się także zagraniczny inwestor zainteresowany zakupem tłoczni z krośnieńskich zakładów Delphi. To azjatycka firma Amtek.
Gadu-gadu
Czy zawarte kilka miesięcy temu przez Delphi w Polsce transakcje i trwające obecnie negocjacje mają coś wspólnego z ogłoszonym kilka miesięcy temu planem ratunkowym dla pogrążonego w kryzysie amerykańskiego koncernu (patrz ramka)? Przedstawiciele firmy w Polsce nie dają jasnej odpowiedzi.
— Potwierdzam, że w sprawie procesu dostosowania krośnieńskiej fabryki do przyszłych zadań od pewnego czasu prowadzone są rozmowy z różnymi podmiotami. Natomiast nie komentujemy ani szczegółów tych rozmów, ani stopnia ich zaawansowania — ucina Agnieszka Przymusińska, rzecznik Delphi w Polsce.
Podpis: Paweł Janas