Delphi sprzeda część fabryki

Paweł Janas
opublikowano: 21-09-2006, 00:00

FA Krosno przejmuje po kawałeczku krośnieńskiego Delphi. Następna firma także ma na to ochotę.

Amerykański koncern Delphi sprzeda wkrótce wydział produkcji komponentów do amortyzatorów, stanowiący część zakładu w Krośnie. Według nieoficjalnych informacji, trwają w tej sprawie negocjacje z polską spółką FA Krosno. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta część zakładu rozpocznie działalność w strukturach nowej firmy już na początku października.

— Do nowej spółki przejdzie z naszego zakładu 60 pracowników. Tym samym liczba osób zatrudnionych w FA Krosno zwiększy się do ponad 200 osób — informuje źródło w Delphi.

Co na to FA Krosno?

— Takie sprawy objęte są tajemnicą handlową. Nie możemy ich komentować — twierdzi Leszek Waliszewski, prezes FA Krosno.

Po kawałku

Transakcja to kolejny krok w restrukturyzacji krośnieńskich zakładów Delphi. W maju Amerykanie sprzedali (także FA Krosno) linię do produkcji sprężyn gazowych oraz drążków kierowniczych i przegubów kulowych. Ta sama spółka nabyła wtedy prawa do znaku handlowego FA Krosno (dawna nazwa Delphi Automotive z Krosna). Odbiorcami nowo utworzonej firmy są m.in. producenci samochodów: Fiat, FSO, ukraiński ZAZ, a także dział części zamiennych Delphi.

— Przejmowany dział będzie produkował tylko dla Delphi — mówi źródło zbliżone do negocjacji.

To nie wszystko. Według naszych informacji, pojawił się także zagraniczny inwestor zainteresowany zakupem tłoczni z krośnieńskich zakładów Delphi. To azjatycka firma Amtek.

Gadu-gadu

Czy zawarte kilka miesięcy temu przez Delphi w Polsce transakcje i trwające obecnie negocjacje mają coś wspólnego z ogłoszonym kilka miesięcy temu planem ratunkowym dla pogrążonego w kryzysie amerykańskiego koncernu (patrz ramka)? Przedstawiciele firmy w Polsce nie dają jasnej odpowiedzi.

— Potwierdzam, że w sprawie procesu dostosowania krośnieńskiej fabryki do przyszłych zadań od pewnego czasu prowadzone są rozmowy z różnymi podmiotami. Natomiast nie komentujemy ani szczegółów tych rozmów, ani stopnia ich zaawansowania — ucina Agnieszka Przymusińska, rzecznik Delphi w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu