Depozyt niewiele da zarobić

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
opublikowano: 06-01-2016, 22:00

Ranking lokat

Przeanalizowaliśmy oferty miesięcznych lokat (z założeniem, że dysponujemy 10 tys. zł) i nie mamy dobrych wieści — w najlepszym razie uda się uzyskać około 27 zł odsetek, ale tylko jeśli spełnione będą dodatkowe, stawiane przez bank warunki. Z lokat, które warunków dodatkowych nie mają, nie uda się wycisnąć więcej niż 13 zł. W styczniu najwyższe oprocentowanie lokat to 4 proc. w skali roku. Zdarzają się jednak i takie, których oprocentowanie wynosi zaledwie 0,1 proc., co dla wpłaconych 10 tys. zł daje niecałe 1 zł odsetek. Takie stawki zdecydowanie zniechęcają do korzystania z tego rodzaju produktów.

Jak co miesiąc Bankier.pl zaprezentował TOP 5 bankowych lokat. Tradycyjnie już zestawienie podzielone jest na dwa warianty. Pierwszy, z założeniem, że klient wpłacający spełnia dodatkowe warunki banku. Zwykle jest to założenie konta, nowa wpłata, bycie nowym klientem, ewentualnie— aktywne korzystanie z założonego rachunku lub używanie aplikacji mobilnej banku. Drugi wariant — to oferty bez tego rodzaju obostrzeń i dodatkowych kryteriów.

Najlepsza piątka miesięcznych lokat dostępnych obecnie w bankach nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Liderem zestawienia pozostaje oferta Banku SMART. Lokata na powitanie ze stawką 4 proc. oferowana jest wyłącznie nowym klientom, którzy otwierając lokatę, zdecydują się jednocześnie na konto. Drugie miejsce zajmuje eurobank z propozycją lokaty Logujesz-Lokujesz na 3,50 proc.

Jest to oferta dostępna dla osób posiadających konto w tym banku, które aktywują bankowość mobilną na urządzeniu mobilnym. Lokatę można założyć tylko przez 7 dni od daty aktywacji. Klient może założyć tylko jedną taką lokatę.

Podium zamyka oferta Lokaty bez kantów na 3 proc. przygotowana przez Bank Ochrony Środowiska. Jest to również propozycja dla osób, które zechcą związać się z bankiem przez założenie konta. Tu również obowiązuje zasada: jeden klient-jedna lokata. Minimalna kwota produktu wynosi 1 tys. zł, maksymalna jest nieco wyższa niż w przypadku wcześniej wspomnianych ofert i wynosi 15 tys. zł.

Nic nie zmieniło się również w przypadku lokat niewymagających spełnienia dodatkowych warunków. Najwyższa stawka dostępna dla wszystkich klientów wynosi zaledwie 1,85 proc. Dla wpłacanych 10 tys. zł oznacza to po miesiącu odsetki w wysokości niespełna 13 zł. Liderami zestawienia są BIZ Bank i Bank SMART. Kolejne miejsca należą do ofert ze stawką 1,65 proc. i 1,50 proc. dostępnych w Plus Banku, Idea Banku i T-mobile Usługi Bankowe. © Ⓟ

Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu