Amerykański Ford jest zainteresowany przejęciem Volkswagena, donosi poniedziałkowy Der Spiegel. Taką sugestie przedstawił w wywiadzie dla gazety Ferdinand Piech, przewodniczący rady nadzorczej spółki z Wolfsburga.
By zapobiec takiemu scenariuszowi, spółka ustala z Deutsche Post i ThyssenKrupp szczegóły tzw. cross holding (wzajemnego posiadania akcji). Dotychczasowa „zatruta pigułka”, w postaci statutowego ograniczenia górnej granicy głosów w spółce do 20 proc. ogółów, może już wkrótce przestać działać. Ten punkt statutu Volkswagena, którego największym udziałowcem jest land Dolna Saksonia (18,6 proc. głosów), jest obecnie tematem dyskusji w Komisji Europejskiej. Grupa niemieckich inwestorów zaskarżyła go w Brukseli z powodu sprzeczności z zasadą wolnego transferu kapitału.
Ferdinand Piech, wnuk Ferdinanda Porsche’a, ma ustąpić z zajmowanego stanowiska w kwietniu 2002r. Zastąpi go Bernd Pischetsrieder, wcześniej kierujący BMW.
ONO