Deweloperzy budują mniej mieszkań

Patrycja Otto
opublikowano: 12-09-2002, 00:00

Od kilku lat największy popyt na mieszkania występuje w drugiej połowie roku. Dlatego deweloperzy oraz pośrednicy w obrocie nieruchomościami liczą na wzrost zainteresowania ich ofertą w nadchodzących miesiącach.

— Obserwujemy już zwiększony ruch w porównaniu z pierwszymi dwoma kwartałami. Dotyczy to zarówno sprzedaży, jak i wynajmu mieszkań. Powodem jest zwiększony napływ do dużych miast osób, które rozpoczynają tam pracę lub naukę — wyjaśnia Jerzy Muszyński z agencji Unikat.

Trudną sytuację na pierwotnym rynku mieszkań potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nimi, w ciągu siedmiu miesięcy 2002 r. oddano do użytku ponad 48 tys. mieszkań. To o ponad 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Najmniej lokali zbudowały spółdzielnie oraz deweloperzy, oferujący mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Ci ostatni, w I kwartale 2002 r. rozpoczęli budowę około 16,2 tys. mieszkań. Rok wcześniej liczba ta była wyższa o 1,4 tys.

Zdaniem deweloperów, kryzys dotyczy jednak tylko projektów o złej lokalizacji. Opinię tę podzielają pośrednicy, według których właśnie tego typu mieszkania osiągają najniższe ceny.

— Budujemy coraz bliżej centrum Warszawy. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z inwestowania na obrzeżach miasta. Na takie lokalizacje wciąż jest wielu chętnych. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku sprzedaliśmy ponad 1 tys. mieszkań. Co 2-3 miesiące staramy się podejmować nowe projekty. Potwierdzeniem tego jest rozpoczęta na początku czerwca budowa osiedla Targówek, a na przełomie czerwca i lipca Ogrodów Bema na Bemowie. Poza tym jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć II etap osiedla na Bukowińskiej — wyjaśnia Krzysztof Bochus z JW Construction.

Na tle nie najlepszych wyników deweloperów i spółdzielni nieźle prezentuje się budownictwo indywidualne, społeczne, czynszowe oraz komunalne, które odnotowało wzrost liczby realizowanych obiektów.

Recesja wywołała spadek cen. Jak zauważa Jerzy Muszyński, obniżyły się one we wszystkich sektorach rynku mieszkań używanych. Szczególnie duże spadki cen zanotowano w przypadku lokali o niskim standardzie lub w gorszej lokalizacji. Ceny tzw. dobrych lokali w Warszawie zaczynają się od 3,4 tys. zł za mkw. Na rynku pierwotnym ceny nie spadły. Utrzymują się na poziomie z ubiegłego roku. Wielu deweloperów, aby utrzymać sprzedaż lokali, zdecydowało się nie podwyższać cen. Dlatego nowe mieszkanie na obrzeżach Warszawy można kupić już w cenie od 2,4 tys. zł za mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Deweloperzy budują mniej mieszkań