Deweloperzy na jałowym biegu

Katarzyna Sadowska
02-03-2009, 00:00

Utrzymanie płynności i akumulacja gotówki — to priorytety firm, które jeszcze nie dawno budowały na potęgę.

Nikt nie myśli o rozpoczynaniu nowych inwestycji

Utrzymanie płynności i akumulacja gotówki — to priorytety firm, które jeszcze nie dawno budowały na potęgę.

Już w ubiegłym roku deweloperzy mocno ograniczyli uruchamianie nowych inwestycji. Początek roku nie przyniósł przełomu — brak możliwości pozyskania finansowania i trudna sytuacja obecnych i potencjalnych klientów nie zachęca do podejmowania ryzyka.

— Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy rozpoczniemy w tym roku jakiś nowy projekt — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Zamrażarka

Spółka zamierza oddać w tym roku do użytku około 1,8 tys. mieszkań, z czego 1,23 tys. to lokale już sprzedane. Stawia na ochronę płynności i akumulację gotówki, podobnie jak inny duży gracz — JW Construction. Jeśli bank pożyczy mu pieniądze — rozpocznie jeden projekt mieszkaniowy i być może jeden komercyjny. Zamierza ukończyć w tym roku około 2,7 tys. mieszkań.

— Akumulowanie gotówki jest w tym momencie dobrą strategią, bo deweloperzy mają duże kłopoty z pozyskaniem finansowania zewnętrznego. Gdy rynek da sygnał do odbicia, spółka z gotówką będzie w stanie szybko rozpocząć nowe inwestycje. Biorąc też pod uwagę zachowanie klientów — m.in. ewentualne rezygnacje z już podpisanych umów — spółka musi sobie zabezpieczyć finansowanie na ukończenie projektów w toku — zauważa Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Nie w każdym przypadku strategia wstrzymywania się z nowymi inwestycjami będzie optymalna.

— To dobre podejście z punktu widzenia deweloperów, którzy mają jeszcze dużo niesprzedanych mieszkań. Powiększanie zapasów nie jest korzystne. Jeśli natomiast to, co budują, jest właściwie sprzedane — jak np. w przypadku Ganta — zasadne byłoby rozpoczęcie jakiegoś projektu, wiążącego się ze stosunkowo niewielkim ryzykiem, by być gotowym, gdy sytuacja na rynku się odwróci — mówi Michał Sztabler.

Wynikowe dylematy

Wspomniany Gant ograniczył, ale nie do zera, swoje plany inwestycyjne na ten rok. Natomiast LC Corp waha się nad rozpoczęciem niewielkiego projektu w Warszawie.

— Sądzę, że LC Corp może rozpocząć w tym roku budowę Rezydencji Kaliska — to nieduży i ciekawy projekt, który powinien się spotkać z zainteresowaniem rynku. Ważne jest również to, że spółka ma zapewnione finansowanie tej inwestycji — podkreśla Cezary Bernatek, analityk KBC Securities.

To o tyle ważne, że LC Corp realizuje jeden projekt, który ukończy w tym roku. Sprzedał około 36 proc. z 385 odstępnych tam mieszkań. Jeśli — jak spodziewa się prezes Dariusz Niedośpiał — już w przyszłym roku na rynku zacznie się ożywienie, spółka nie będzie miała z czym wyjść na rynek (budowa trwa przynajmniej 18 miesięcy). Na jej wyniki (zgodnie z MSR 18) będzie pracować wyłącznie komercyjny projekt Arkady Wrocławskie.

— Spodziewam się, że spółce uda się wykazać w wynikach za czwarty kwartał tego roku część projektu Przy Promenadzie II, którego budowa powinna być ukończona we wrześniu — uspokaja Cezary Bernatek.

Końcówka tego roku może być więc w spółce równie emocjonująca, jak ubiegłego. LC Corp zanotował 12,4 mln zł przychodów. Wyniki o — bagatela — 90 mln zł poprawił zysk ze sprzedaży 18 proc. udziałów w projekcie Przyokopowa innej spółce Leszka Czarneckiego, a pogorszyła o — bagatela — 67,9 mln zł ujemna wycena pozostałych projektów (głównie gruntu). LC Corp wykazał 9 mln zł zysku netto.

— Spodziewałem się dodatniego wpływu z transakcji sprzedaży udziałów, natomiast pewnym zaskoczeniem była wysokość tej kwoty. Z kolei negatywnie zaskoczyła wysokość ujemnego odpisu w związku z utratą wartości pozostałych projektów — przyznaje Cezary Bernatek.

Katarzyna Sadowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Deweloperzy na jałowym biegu