Deweloperzy się rozruszali

opublikowano: 25-03-2014, 00:00

Mieszkania: Od początku roku na rynku widać duże ożywieniei optymizm firmy deweloperskich

W 2013 r. rozpoczęto w Polsce budowę 133,3 tys. mieszkań, czyli o 3,26 proc. mniej niż rok wcześniej. 74,1 tys. z nich to inwestycje indywidualne, a 55,6 tys. — deweloperskie.

WZROST NA DŁUŻĄ METĘ: Należy oczekiwać, że wkrótce liczba pozwoleń na budowę udzielanych deweloperom zacznie wzrastać, a to w związku z ich rosnącym zainteresowaniem zakupem działek budowlanych. Wynika to m.in. z chęci wprowadzenia do sprzedaży tanich mieszkań spełniających warunki programu Mieszkanie dla Młodych — mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. [FOT. GK]
WZROST NA DŁUŻĄ METĘ: Należy oczekiwać, że wkrótce liczba pozwoleń na budowę udzielanych deweloperom zacznie wzrastać, a to w związku z ich rosnącym zainteresowaniem zakupem działek budowlanych. Wynika to m.in. z chęci wprowadzenia do sprzedaży tanich mieszkań spełniających warunki programu Mieszkanie dla Młodych — mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. [FOT. GK]
None
None

O ile cały rynek zaliczył spadek, o tyle liczba budów rozpoczęta przez firmy deweloperskie wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 2,58 proc. Jest to pierwszy taki skok od września 2012 r. Wyniki z pierwszych miesięcy 2014 r. potwierdziły te pierwsze oznaki ożywienia na rynku deweloperskim. Tylko w lutym 2014 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 5,5 tys. mieszkań. To skok o 50 proc. w stosunku do stycznia 2014 r. oraz o 75 proc. w porównaniu do lutego 2013 r.

— Łagodna zima i wzrost popytu sprawiły, że styczeń i luty były dla deweloperów wyjątkowo udane, jeśli chodzi o rozpoczynanie nowych inwestycji — mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

Dużo budów, mało pozwoleń

W styczniu i lutym w całej Polsce rozpoczęto 16,5 tys. inwestycji mieszkaniowych — o 56,4 proc. więcej w zestawieniu z rokiem ubiegłym i o 13,8 proc. więcej w porównaniu do 2012 r. Największy wzrost liczby nowych budów w pierwszych dwóch miesiącach roku zaobserwowano w województwach mazowieckim (o 158 proc.), śląskim (127 proc.) i wielkopolskim (122,5 proc.). Duży spadek zanotowano natomiast w Podlaskiem (68,8 proc.). Jednocześnie regularnie spada liczba udzielanych pozwoleń na budowę. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydano ich 138,8 tys., czyli o 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Ten spadek dotyka przede wszystkim deweloperów, a mniej inwestorów indywidualnych.

— To efekt zapasu pozwoleń, jakim dysponują deweloperzy. Nie muszą oni ubiegać się w związku z tym o nowe — komentuje Marcin Krasoń.

Pozorny zastój

Obserwowany wzrost optymizmu na rynku deweloperskim nie bierze się z pewnością z danych dotyczących liczby mieszkań oddanych do użytku w ostatnim czasie. Według danych GUS w 2013 r. deweloperzy oddali 56,4 tys. lokali, czyli o 12,4 proc. mniej niż w poprzednim roku. Dopiero w lutym 2014 r. nastąpił przełom, kiedy to firmom udało się przekazać 4,213 tys. mieszkań, czyli o 3,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2013. Mogłoby się wydawać, że cały rynek zanotował spadek, bo wszyscy uczestnicy rynku oddali w ostatnich 12 miesięcy zaledwie 144,9 tys. mieszkań, czyli o 5,7 proc. mniej niż rok temu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Na tych wynikach zaważył mniejszy udział deweloperów Obniżka u inwestorów indywidualnych była niewielka i wyniosła 2,2 proc. — zauważa Marcin Krasoń.

Spory spadek zanotowany przez deweloperów łączy się bezpośrednio z czasem trwania budowy osiedla mieszkaniowego. Prace zajmują zwykle 2 lata. Przykładowo od września 2012 r. do października 2013 r. liczba oddawanych mieszkań wynosiła od 149 do 154 tys., a były to lokale, których budowa rozpoczęła się w 2011 i 2012 r.

— Można przewidywać, że małą liczbę oddawanych przez deweloperów mieszkań będziemy notować jeszcze przez jakiś czas, właśnie ze względu na kończenie prac budowlanych, a w drugiej połowie roku zacznie ona rosnąć — uważa Marcin Krasoń.

Wiosenny wysyp

Te obserwacje potwierdzają plany deweloperów, którzy dopiero w kolejnych miesiącach zamierzają albo rozpoczynać sprzedaż kolejnych etapów już rozpoczętych inwestycji, albo kończyć budowy i dołączać nowe mieszkania do oferty. Wygląda więc na to, że zaobserwowane na początku roku ożywienie związane z oddawaniem mieszkań to nic, w porównaniu z tym, co firmy szykują na wiosnę. Dom Development zamierza w drugim kwartale 2014 r. wprowadzić do sprzedaży lokale z 7 nowych inwestycji, m.in. w Warszawie i we Wrocławiu.

— W Ipółroczu tego roku na rynek może trafić nawet 1,4 tys. mieszkań — informuje Radosław Bieliński z Dom Development. Firma Dolcan w 2014 r. dostarczy z kolei 900 nowych lokali. Duża część powstaje w Warszawie. Natomiast Echo Inwestment zaplanowało dokończenie 8 nowych osiedli.

— Nasza oferta wzbogaci się o 700 mieszkań. Nowe propozycje pojawiły się już m.in. w Krakowie (Bronowicka 42) i we Wrocławiu (Grota 111), a kolejne inwestycje ruszą w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Krakowie — opowiada Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment. LC Corp planuje przede wszystkim kolejne etapy już rozpoczętych inwestycji (1 tys. nowych mieszkań). Większość trafi do oferty w drugim kwartale 2014 r. Swoje kolejne projekty zapowiada także Grupa Inwest, która buduje 7 osiedli w Warszawie i Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane