Deweloperzy sprzedają na potęgę

opublikowano: 03-04-2018, 22:00

Pierwsze tegoroczne wyniki spółek zwiastują kontynuację mieszkaniowej hossy.

Jak co roku na początku kwietnia pojawiają się pierwsze dane o sprzedaży mieszkań w pierwszym kwartale. Zdążył już nimi zaskoczyć giełdowy Lokum Deweloper, który sprzedał 304 lokale, czyli o 160 proc. więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Fot. Szymon Łaszewski

— Niezachwiany i wyraźny trend sprzedażowy uszczuplił dostępną pulę mieszkań, dlatego stale pracujemy nad rozbudową banku ziemi i przygotowujemy kolejne inwestycje. Będziemy sukcesywnie uzupełniać ofertę. Naszym celem na ten rok jest utrzymanie sprzedaży powyżej 1 tys. lokali. Cieszy nas szczególnie ożywione tempo w Krakowie — mówi Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Dewelopera.

Wynik sprzed roku poprawił także Atal, który w pierwszym kwartale 2018 r. zawarł 714 umów, co oznacza wzrost o ponad 6 proc. W marcu deweloper sprzedał 288 lokali — był to najwyższy miesięczny rezultat w historii firmy.

— W najbliższych miesiącach będziemy koncentrować się na uruchomieniu kolejnych inwestycji deweloperskich we wszystkich miastach, w których działamy. Mamy w nich zabezpieczone grunty co najmniej na trzy lata. Tylko w zeszłym roku nabyliśmy aż 14 działek w największychpolskich miastach za 232,3 mln zł. Chcemy utrzymać roczną sprzedaż na poziomie 2,7-3 tys. lokali. Kluczowe jest dla nas jednak wypracowanie wysokiej marży — 25-30 proc. brutto ze sprzedaży. W tym celu od kilku miesięcy rozwijamy m.in. własny dział projektowy. Pierwsze inwestycje zaprojektowane w grupie trafiają właśnie do sprzedaży, m.in. we Wrocławiu i Poznaniu. Nowy dział docelowo ma umożliwić dalsze obniżanie kosztów prowadzenia inwestycji — mówi Mateusz Juroszek, wiceprezes Atala.

Na wyjątkowo wysoki popyt na mieszkania analitycy wskazywali już w ubiegłym roku. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w 2017 r. w dużych miastach Polacy wydali na zakup nowych lokali ponad 18,9 mld zł w gotówce.

— To niebagatelna kwota, która wystarczyłaby na utrzymanie całego państwa, tj. obsługę zadłużenia, wypłaty emerytur, świadczeń z 500+, utrzymanie rządu, wymiaru sprawiedliwości, urzędów centralnych, policji, straży pożarnej, służby zdrowia itd. przez 20 dni. Wynik za 2017 r. jest o 25 proc. wyższy niż rok wcześniej i ponad trzy razy wyższy niż w 2012 r. — wskazuje Bartosz Turek, analityk Open Finance.

19 tys. Budowę tylu mieszkań rozpoczęli w 2018 r. deweloperzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Deweloperzy sprzedają na potęgę