Deweloperzy zmniejszyli liczbę inwestycji

opublikowano: 23-11-2022, 13:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W październiku zmalała w stosunku do września liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniejsza jest też liczba pozwoleń na budowę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile mieszkań rozpoczęto budować od stycznia do końca października w Polsce
  • ile pozwoleń na budowy uzyskali inwestorzy w tym czasie
  • ile mieszkań oddano do użytku od początku roku do końca października

Inwestorzy rozpoczęli w październiku budowę blisko 13,6 tys. mieszkań, czyli o 14,5 proc. mniej niż we wrześniu i o 39,8 proc. mniej niż w październiku 2021 r. – wynika z najnowszych danych GUS. Ponad 7,1 tys. mieszkań z tej liczby przypada na deweloperów (spadek o 18 proc. m/m i o 44,4 proc. r/r). Mniej także uzyskano pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym. Wszyscy inwestorzy w październiku dostali blisko 20,6 tys. takich pozwoleń, czyli o 6,8 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 28,6 proc. mniej niż w październiku 2021 r. W przypadku deweloperów, którzy uzyskali ponad 13,9 tys. pozwoleń, ich spadek wynosił 6,4 proc. m/m i 18,6 proc. r/r.

Od stycznia do końca października inwestorzy oddali do użytku blisko 188,8 tys. mieszkań, czyli o 1,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Deweloperzy mieli w tej puli ponad 113 tys. oddanych lokali, co oznacza wzrost o 1,7 proc. w porównaniu z pierwszymi dziesięcioma miesiącami ubiegłego roku. Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, ten całkiem przyzwoity wynik nie powinien dziwić, ponieważ dziś kończone budowy są efektem decyzji podejmowanych przez deweloperów co najmniej kilkanaście miesięcy - albo i kilka lat - temu, gdy była bardzo dobra sytuacja na rynku mieszkań.

Istotna dla aktualnej sytuacji i na przyszłość jest natomiast liczba rozpoczynanych budów mieszkań. Ta zaś od stycznia do końca października tego roku wyniosła ponad 178,3 tys., co oznacza spadek o 25,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. W przypadku deweloperów ten spadek wynosił nawet 28,3 proc.

Natomiast dane o uzyskanych pozwoleniach na budowę bardziej ilustrują optymizm rynkowy inwestorów lub jego brak. W ciągu dziesięciu miesięcy 2022 r. wszyscy inwestorzy uzyskali blisko 257,5 tys. takich decyzji, co oznacza spadek o 9,4 proc. r/r. W przypadku deweloperów było to prawie 175,1 tys. pozwoleń, czyli tylko o 0,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak jednak zauważa Bartosz Turek, znaczna część wydawanych pozwoleń nigdy nie jest przekuwana w faktycznie rozpoczynane inwestycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane