DI BRE: decyzja RPP osłabiła giełdę

25-10-2001, 17:24

Dziś na warszawskiej giełdzie doszło do kolejnej emocjonującej sesji. WIG20 dwukrotnie, bezskutecznie próbował pokonać lokalne maksimum sprzed kilku sesji na poziomie 1237 punktów. Po godzinie 14.00 nastąpił gwałtowny spadek indeksu o 30 punktów. Ostatecznie jednak WIG20 zakończył sesję powyżej wczorajszego zamknięcia, zyskując 0,2 procent. Jego wartość na koniec dnia wyniosła 1208 punktów.

Zgodnie z przewidywaniami rynku Rada Polityki Pieniężnej Obniżyła stopy procentowe o 150 punktów bazowych. Swoją decyzję uzasadniła spadkiem inflacji i niższym tempem wzrostu gospodarczego. Leszek Balcerowicz powiedział dzisiaj, że zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów Produkt Krajowy Brutto może w tym roku wzrosnąć o 1,5 procent.

Światowa organizacja handlu podała dzisiaj, że wzrost wartości światowego handlu ulegnie prawdopodobnie gwałtownemu spowolnieniu w 2001r. i wyniesie dwa procent lub mniej. Jako główne przyczyny spadku wymienione zostały: spowolnienie tempa wzrostu w krajach Unii Europejskiej i europy zachodniej, stagnacja importu w USA i dramatyczny spadek w sektorze technologicznym. Europejski Bank Centralny zdecydował się nie obniżać na dzisiejszym posiedzeniu stóp procentowych. Obniżka wydaje się jednak prawdopodobna na kolejnym posiedzeniu EBC wyznaczonym na 8 listopada.

Największy ubezpieczyciel na świecie pod względem wartości rynkowej, American International Group (AIG), odnotował w trzecim kwartale 81 procent spadku zysku netto. Powodem spadku były odszkodowania, jakie AIG musiało wypłacić po zniszczeniu World Trade Center oraz koszty przejęcia American General, spółki specjalizującej się w ubezpieczeniach na życie.

Jak wynika z opublikowanej przez Rezerwę Federalną tzw. „beżowej księgi” proces słabnięcia amerykańskiej gospodarki przybrał na sile po zamachach terrorystycznych 11 września. Fed zwraca szczególną uwagę na pogorszenie sytuacji na rynku pracy, spadek zamówień na towary i usługi oraz pogarszającą się sytuację w amerykańskim przemyśle i handlu detalicznym.

Departament Pracy podał, że w ubiegłym tygodniu wzrosła do 504 tys. z 496 tys. tydzień wcześniej liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Jednocześnie w trzecim kwartale roku koszty pracy wzrosły o 1,0 procent, wobec prognoz na poziomie 0,9 procent.

We wrześniu nastąpił w USA spadek zamówień na dobra trwałego użytku aż o 8,5 procent, podczas gdy rynek oczekiwał spadku jedynie o 1,3 procent. Wartość zamówień osiągnęła najniższy poziom od 5 lat.

Przemysław Smoliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: decyzja RPP osłabiła giełdę