DI BRE: GPW znów nie przyniosła wielu emocji

Marek Druś
opublikowano: 05-06-2002, 16:40

Dzisiejsza sesja miała nudny przebieg. Przez cały czas WIG20 oscylował w okolicach wczorajszego zamknięcia, ostatecznie kończąc dzień kilka punktów „na plusie”. Choć trudno obecnie jednoznacznie określić kierunek ruchu indeksu w krótkim terminie, to jednak w nieco dłuższym horyzoncie czasowym, jak na razie nie pojawiły się żadne sygnały świadczące o możliwości zahamowania wzrostów.

Zdecydowanym liderem wzrostów była dzisiaj Netia. Jej kurs zwyżkował prawie 6,5 procent. Powyżej 2 procent wzrosły także kursy PKN i KGHM, zaś ponad 1 procent spadło Pekao. Nieco silniej, gdyż 2,34 procent zniżkował także kurs Computerlandu.

Wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że bank jest zainteresowany udziałem w prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. EBOR zainteresowany jest wejściem kapitałowym do prywatyzowanej giełdy jako akcjonariusz mniejszościowy. Traktowałby tę inwestycję jako średnioterminową, maksymalnie na pięć lat.

Elektrim zawarł wczoraj wstępne porozumienie z BRE Bankiem oraz posiadaczami obligacji wymiennych wyemitowanych przez Elektrim Finance, które zastępuje porozumienie z 10 maja 2002r. Zawiera ono między innymi deklarację intencji BRE Banku o nabyciu od obligatariuszy Elektrim Finance na rynku wtórnym zrestrukturyzowanych obligacji za kwotę 100 mln euro, o łącznej pierwotnej wartości nominalnej około 89,9 mln euro.

Wspólnicy PTK Centertel zadecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o ponad 130 mln zł, przy czym ich procentowy udział nie ulegnie zmianie. Prawie 86 mln zł ma wnieść Telekomunikacja Polska, która zamierza także podwyższyć kapitał zakładowy TP Internet o 39 mln zł do 422,2 mln zł.

Jak wynika z zapowiedzi prezesa Telefonii Dialog, spółka zamierza do końca roku pozyskać inwestora, który przejąłby część finansowania jej rozwoju. W tej sprawie podpisany już został list intencyjny. Zarazem jednak KGHM nie będzie rezygnować ze swojej dominującej pozycji.

Podpisane zostało porozumienie o współpracy między trzema spółkami telekomunikacyjnymi: Netią Telekom S.A., Telefonią Dialog S.A. i Elektrimem Telekomunkacją S.A. Dotyczy ono współpracy w zakresie posiadanej infrastruktury, rozwoju usług telekomunikacyjnych i poprawy regulacji rynku telekomunikacyjnego.

Whirpool Europe, który posiada już 96,01 procent kapitału Polaru zamierza ogłosić wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji tej spółki oraz podjąć działania zmierzające do wycofania jej akcji z publicznego obrotu.

Indeks PMI, obrazujący kondycję branży usług w strefie euro, spadł w maju do 52,1 punktu z 53,3 miesiąc wcześniej. Dane nie są zgodne z przewidywaniami rynku, który prognozował wzrost wartości indeksu do 53,8 punktu.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: GPW znów nie przyniosła wielu emocji