DI BRE: na GPW było dzisiaj bardzo nudno

Marek Druś
10-06-2002, 16:35

Dzisiejsza sesja miała nudny przebieg. Po niskim otwarciu, WIG20 do południa starał się jeszcze odrobić straty z poprzedniej sesji, jednak po nieudanej próbie wzrostu powyżej piątkowego zamknięcia na rynku zapanował marazm. Ostatecznie indeks stracił dzisiaj 0,34 procent, zamykając się tuż pod poziomem 1360 punktów.

Wiesław Kaczmarek poinformował dzisiaj, że Cefarm Warszawa zostanie sprywatyzowany z udziałem Farmacolu. Giełdowa spółka miała wyłączność na negocjacje w sprawie kupna 85 procent prywatyzowanej firmy. Zarazem Ministerstwo Skarbu Państwa kolejny raz zaprosiło chętnych do kupna nie mniej niż 5.100.000 akcji Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze S.A., stanowiących 51 procent jej kapitału.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Reutera, Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych podczas czerwcowego posiedzenia. Przewidywana skala obniżki na najbliższym posiedzeniu to 25-75 punktów bazowych, a do końca roku 100 punktów.

Telewizja Familijna wniosła do sądu wniosek o upadłość Prokomu Investments, będącego największym akcjonariuszem giełdowego Prokomu Software. Wniosek został złożony w związku z niezapłaceniem przez Prokom Inwestments 26 mln zł za obligacje telewizji. Spółka jest jednym z udziałowców Telewizji Familyjnej obok KGHM, PKN, PSE i PZU Życie, którzy zobowiązali się dwa lata temu do wykupu jej obligacji. Pozostałe spółki wywiązały się z zobowiązań, Prokom natomiast prolongował zapłatę do końca marca. W określonym terminie jednak pieniędzy nie zapłacił.

Zarząd Zakładów Przemysłu Jedwabniczego Wistil ma zamiar zaproponować na najbliższym walnym zgromadzeniu wypłatę w ramach dywidendy 1,5 mln zł z prawie 3,700 mln zł zysku netto za ubiegły rok. Dniem ustalenia prawa do dywidendy byłby 5 lipca, a jej wypłata nastąpiłaby 22 lipca. Na jedną akcję miałoby przypaść 1,5 zł.

Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w kwietniu, mimo że ubiegły miesiąc miał o dwa dni robocze więcej niż 2001r. Po uwzględnieniu inflacji wskaźnik spadł w kwietniu o 1,9 procent w ujęciu rocznym, a w marcu o 4,7 procent.

przemysław Smoliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: na GPW było dzisiaj bardzo nudno