DI BRE: na GWP nadal jest szansa na wzrosty

Marek Druś
opublikowano: 23-08-2002, 17:36

Po porannym wzroście praktycznie przez całą sesję WIG20 poruszał się horyzontalnie kilka punktów powyżej wczorajszego zamknięcia. Ostatecznie sesję zakończył na poziomie 1124,7 punktów, zyskując 0,5 procenta. Choć obecnie trudno jednoznacznie określić kierunek ruchu indeksu w przyszłym tygodniu, to jednak cały czas nieco większe prawdopodobieństwo przemawia za wzrostami.

Główny Urząd Statystyczny poinformował dzisiaj, że w pierwszym półroczu bieżącego roku eksport w cenach bieżących wyniósł 75,7 mld zł, zaś import 103,6 mld zł. Oznacza to, iż eksport zwiększył się o 5,1 procent, a import o 3,2 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Zgodnie z oczekiwaniami resortu pracy w lipcu wzrosła stopa bezrobocia. Wzrost był jednak niewielki, gdyż tylko o 0,1 punktu procentowego, z 17,3 procent do 17,4 procent. Pod koniec roku bezrobocie może jednak sięgnąć nawet 19 procent.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu w stosunku rocznym o 8,6 procent, wobec 2,5 procentowego wzrostu w poprzednim miesiącu. Dane wskazują na pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego, co może zniechęcić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu.

Zdaniem wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego, w bieżącym roku wzrost gospodarczy nadal będzie spowalniał. Według Bratkowskiego w 2002r. wzrost Produktu Krajowego Brutto powinien wynieść 0,7-0,8 procent. W 2003r. wzrost PKB może jednak osiągnąć poziom 2-4 procent, co zgadza się z szacunkami resortu finansów, który szacuje go na 3 procent.

Według danych Ipsos-Demoskop w sierpniu poprawiły się nastroje konsumentów. Wskaźnik ich optymizmu wzrósł o 2 punkty i doszedł do poziomu 77 punktów. Jeszcze silniej, gdyż o 3 punkty zwyżkował wskaźnik skłonności do zakupów, zaś na niezmienionym poziomie pozostał wskaźnik klimatu gospodarczego.

Przemysław Smoliński, BM BPHPBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: na GWP nadal jest szansa na wzrosty