DI BRE: WIG 20 wzrósł mimo osłabienia popytu

opublikowano: 05-12-2001, 17:04

Po wysokim otwarciu przez większą część sesji na warszawskim parkiecie panowały spadki. Ostatecznie jednak WIG20 zakończył dzień na poziomie 1280 punktów, zyskując 0,32 procent wobec wczorajszego zamknięcia.

Minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że kwota pochodząca z prywatyzacji założona już po nowelizacji tegorocznego budżetu może być trudna do uzyskania. Minister stwierdził, że zakończenie prywatyzacji G8 i Rafinerii Gdańskiej, które mogą przynieść budżetowi około 4 mld zł., będzie trudne w tym roku. W przyszłym roku na giełdę może trafić między 5 a 10 procent akcji PZU, a także akcje Południowego Koncernu Energetycznego i PKO BP oraz BGŻ.

Przedstawiciele przemysłu paliwowego Rosji podjęli decyzję o redukcji dostaw ropy naftowej. Dzienne dostawy mają zostać zmniejszone o 150 tys. baryłek począwszy od 1 stycznia 2002r.

Wbrew przewidywaniom rynku, sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu w strefie euro o 0,3 procent miesiąc do miesiąca. Licząc rok do roku wzrost sprzedaży wyniósł 1,8 procent.

Indeks PMI, obrazujący kondycję sektora usług w strefie euro, wzrósł w listopadzie do 46,9 punktu z 46,7 punktu miesiąc wcześniej. Rynek oczekiwał spadku indeksu do 46,4 punktu. Wartości wskaźnika poniżej 50 punktów oznaczają, że sytuacja w sektorze pogarsza się.

Poprawa koniunktury gospodarczej w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych nie musi oznaczać rozwiązania problemu zwolnień. Ekonomista Białego Domu, Glenn Hubbard prognozuje, że bezrobocie będzie jeszcze rosło przez większą część 2002r.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / DI BRE: WIG 20 wzrósł mimo osłabienia popytu