DI BRE zaleca: kupuj Echo, cena docelowa 134 zł

opublikowano: 07-05-2002, 17:15

Echo Investment jest największą polską spółką deweloperską, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu zdecydowanie lepiej radzi sobie na trudnym obecnie rynku nieruchomości niż inne firmy, które w ostatnich latach powstawały w dużych ilościach skuszone wysokimi stopami zwrotu jakie jeszcze niedawno oferował sektor.

Doskonała znajomość rynku przekłada się na stosowne ruchy strategiczne. Spółka właściwie zidentyfikowała moment szczytu cen na rynku nieruchomości przed dwoma laty i wycofała się z zakupów. Obecnie te same działki Echo kupuje 20 procent taniej.

Innym pozytywnie przez nas ocenianym elementem strategii było zaprzestanie sprzedaży centrów handlowych. Od trzech lat spółka buduje własny portfel nieruchomości. W ten sposób spółka realizuje nie tylko marżę na sprzedaży ale dodaje wartość poprzez grę na spadek yieldów i wzrost wartości nieruchomości jaki dokonuje się w procesie konwergencji do standardów Unii Europejskiej. Na progu akcesji wielkość posiadanego portfela powinna uzasadniać zainteresowanie spółką przez dużych graczy międzynarodowych (real estate investment trusts).

Wyniki finansowe w 2001 pogorszyły się w porównaniu z 2000. Było to głównie związane z dekoniunkturą w sektorze mieszkaniowym i biurowym. Na obecny rok prognozujemy spadek sprzedaży do poziomu 280 milionów PLN oraz zysku operacyjnego do poziomu 55 milionów PLN. Zysk brutto będzie większy niż wykazany w roku ubiegłym z tytułu sprzedaży udziałów w spółce Hekon (Echo na tej operacji zrobiło brutto 18,6 miliona PLN).

Trzon wartości spółki stanowią centra handlowe. Ich wartość nie jest w pełni odzwierciedlona przez strumień generowanej przez nie obecnie gotówki. Stopy kapitalizacji (yield) przy transakcjach nieruchomościami komercyjnymi są obecnie na wysokim poziomie (11-12%) w Polsce w porównaniu do krajów Unii Europejskiej (6-8%). Proces dopasowania stóp podniesie wartość portfela Echa.

Dokonaliśmy wyceny grupy kapitałowej Echo Investment metodą „sum of the parts” (suma części składowych) stosując bardzo konserwatywne założenia i uzyskaliśmy wartość 134 PLN co oznacza 43 % potencjał wzrostu w stosunku do bieżącej wyceny rynkowej i dlatego postanawiamy zmienić naszą rekomendację z AKUMULUJ do KUPUJ.

Wojciech Sierka, CFA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE zaleca: kupuj Echo, cena docelowa 134 zł