DJ Stoxx 600 wyżej niż w listopadzie 2000

Marek Druś
opublikowano: 20-02-2007, 00:00

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami mimo braku notowań w USA, co zwykle nie sprzyja popytowi. DJ Stoxx 600 osiągnął największą wartość od listopada 2000 r. Z 18 indeksów branżowych spadła wartość tylko trzech.

Najmocniej zdrożały spółki motoryzacyjne. Przyczyniła się do tego gorączka spekulacyjna wokół DaimlerChryslera. Koncern osiągnął największą wartość rynkową od 2001 r. dzięki zasygnalizowaniu możliwości sprzedaży Chryslera. Do poprawy nastrojów przyczyniły się także informacje o planach funduszu inwestycyjnego Kataru, który chce dobrze ulokować 40 mld USD. Jego szef ujawnił, że w planach jest kupno do 10 proc. EADS, co wywołało wzrost popytu na akcje największego europejskiego koncernu lotniczego. Pojawiły się także plotki, że fundusz może wraz z Marks & Spencer złożyć ofertę przejęcia Sainsbury, trzeciej brytyjskiej sieci supermarketów. Jej akcje mocno zdrożały, ale nie tak, jak największego w Europie, francuskiego Carrefour. Według prasy, kontrolująca spółkę rodzina Halley zaoferowała 13 proc. jej akcji inwestorom w Londynie i Paryżu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu