Czytasz dzięki

Dla bezrobotnych z zacięciem biznesowym

  • Marta Bellon
opublikowano: 27-11-2012, 00:00

Kujawsko-pomorskie władze zachęcają osoby bez pracy, aby spróbowały swoich sił w biznesie. Wiedzą i pieniędzmi na start.

Około 700 bezrobotnych z województwa kujawsko-pomorskiego skorzystało z programu, w ramach którego można otrzymać finansowe i merytoryczne wsparcie na uruchomienie własnego biznesu. Szansę ma na to około 600 z nich. Kolejni będą mieli taką możliwość w przyszłym roku — druga edycja przedsięwzięcia pod hasłem: „Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu”

Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego zaplanowana jest na styczeń — kwiecień 2013 r., a trzecia potrwa od czerwca do września 2013 r. Pierwsza edycja programu pokazała, że bezrobotni najchętniej zakładają firmy, dostarczające usług remontowo-budowlanych, inwestują też w biznes z branży handlu. Ale uczestnicy zgłaszają też bardziej oryginalne pomysły na własną działalność gospodarczą. Wśród nich jest między innymi korekcja racic i dekoronizacja rogów u bydła, handel przez internet owadami i robakami będącymi pokarmem dla innych zwierząt czy projektowanie i tworzenie murali.

Program, który umożliwia im debiut w biznesie, realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu w partnerstwie z 20 powiatowymi urzędami pr acy w regionie. Jego celem jest stworzenie warunków do podjęcia działalności gospodarczej dla 2,5 tys. osób bezrobotnych.

— Przedsięwzięcie skierowane jest do osób z pomysłem na własną firmę, którym brakuje pieniędzy na podjęcie działalności gospodarczej. Szansę na wzięcie w nim udziału mają bezrobotni zarejestrowani w jednym z powiatowych urzędów pracy w województwie, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy — mówi Piotr Całbecki, marszałek.

Osoby, które zakwalifikują się do projektu, korzystają z doradztwa zawodowego oraz biorą udział w szkoleniu „ABC przedsiębiorczości”, czyli uczą się m.in., jak przygotować dokumenty potrzebne w sytuacji ubiegania się o przyznanie dotacji na uruchomienie własnej działalności.

Mogą też złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (maksymalnie). Nie trzeba go zwracać, pod warunkiem że działalność gospodarcza będzie prowadzona przez okres minimum 12 miesięcy. Rekrutację prowadzą powiatowe urzędy pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane