Dla malucha i średniaka

DI
opublikowano: 16-05-2012, 00:00

Dzięki aplikacjom SAP mała lub średnia firma może mieć taki sam wgląd w swoje dane biznesowe jak duże przedsiębiorstwo

Systemy klasy business intelligence są kojarzone głównie z międzynarodowymi korporacjami. Ale od pewnego czasu także w mniejszych przedsiębiorstwach rośnie świadomość, że bez BI ani rusz. A to oznacza coraz większą liczbę wdrożeń w sektorze MŚP.

— Małe i średnie firmy mają takie same potrzeby i borykają się z takimi samymi problemami jak duże, międzynarodowe koncerny. Jedyne co je różni, to skala działalności — twierdzi Bernard Knapik, dyrektor ds. analityki i technologii w SAP Europa Środkowo-Wschodnia.

Innymi słowy: wielkość przedsiębiorstwa nie ma znaczenia. Systemy BI zdają egzamin wszędzie tam, gdzie jest duża liczba danych lub wiele ich źródeł. Sprawdzają się w sprzedaży z powodu masy przeprowadzanych transakcji i bardzo różnych, często drobnych produktów. Pozwalają na analizę rynkowych tendencji, wyciąganie wniosków z zachowań konsumentów i dzielenia ich na grupy, by móc kierować do każdej z nich odpowiednie komunikaty marketingowe.

Wszystko w jednym

Dla małych przedsiębiorstw SAP przygotował rozwiązania BI z serii Crystal, dla średniaków — z serii SAP Business Objects Edge. To ważna informacja, szczególnie w przypadku Polski, gdzie aż 99,9 proc. wszystkich zarejestrowanych podmiotów gospodarczych należy do segmentu MŚP. Atrakcyjność produktów Crystal, skierowanych np. do firm rodzinnych, polega na tym, że jedna aplikacja może zastąpić programy księgowe i arkusze kalkulacyjne, w których zapisywany jest np. stan magazynowy czy urlopy pracowników. Na uwagę zasługuje również intuicyjny i bezpieczny sposób analizowania i przeglądania informacji, tworzenia na ich podstawie raportów i wizualizacji oraz zarządzania nimi. Mając wgląd we wszystkie aspekty działalności firmy, łatwiej monitorować wydajność, określać potencjał rozwojowyi zmieniać sposób prowadzenia przedsiębiorstwa. Natomiast Business Objects Edge to uniwersalny pakiet dla małych i średnich firm, który spełnia wszystkie wymagania związane z nowoczesnymi platformami BI — od elastycznego raportowania i analizy ad hoc, poprzez kokpity menedżerskie i wizualizację, do zaawansowanych narzędzi integracji i zapewnienia jakości danych, a także gotowych tematycznych hurtowni danych. W ramach instalacji dostarczana jest baza danych dla systemu BI oraz serwer aplikacji.

— SAP Business Objects Edge zapewnia dokładnie te same funkcje co narzędzia adresowane do dużych koncernów. Jedyne ograniczenia dotyczą maksymalnej liczby użytkowników i wielkości serwera, na którym system BI jest instalowany — tłumaczy Paweł Gajda, architekt rozwiązań biznesowych w SAP Polska.

Elastyczność i cena

Pakiety są bardzo proste, a jednocześnie można do nich dokładać kolejne elementy zależnie od potrzeb firmy. Cena zaś powoduje, że rozwiązania te są dostępne właściwie dla każdego.

— Średnia wartość licencji na użytkownika to kilkaset euro. Możliwości niektórych elementów systemu można sprawdzić w wersji testowej, a część komponentów można kupić bez wychodzenia z domu w naszym sklepie internetowym — zachęca Paweł Gajda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu