Dlaczego właśnie teraz warto wdrażać nowe technologie informatyczne?

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

Aby dowiedzieć się więcej zarejestruj się na spotkanie on-line z ekspertami IBM 15 grudnia 2011r. o godz. 10:00.
zarejestruj się

 

Dlaczego mam wybrać system ERP w cloudzie, gdzie bezpieczeństwo stoi pod znakiem zapytania?

MICHAŁ WAWRZYŃSKI

Senior Sales Specialist, IBM Polska

Stoję na stanowisku, że chmura powinna być rozpatrywana bardzo indywidualnie, dlatego moja odpowiedź będzie utrzymana w tonie „to zależy”. System ERP w chmurze ma mieć możliwość adaptowania zmian w bardzo krótkim czasie oraz charakteryzować się elastycznością w modelu dostarczania (dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do Sieci) i płatności (okresowe opłaty ratalne vs. jednorazowy wydatek CAPEX i utrzymanie systemu). Z drugiej strony czy dostawcy systemów ERP w chmurze będą centralnie utrzymywać mnogość rozwiązań dla każdej z branż, do której kierują swoje rozwiązania, czy też raczej będą proponować „najlepsze praktyki”, które mogą nie do końca odzwierciedlać rzeczywistą charakterystykę Państwa przedsiębiorstwa?

Bezpieczeństwo w chmurze również zależy od wielu czynników. Na przykład IBM oferuje swoje rozwiązania w chmurze publicznej, które są fizycznie zlokalizowane w naszych centrach danych. Oznacza to najwyższy możliwy poziom zabezpieczeń fizycznych i logicznych, trudno dostępny dla  pojedynczych przedsiębiorstw w racjonalnych kosztach. Należy więc sprawdzić, czy dostawca systemu ERP odpowiednio zabezpiecza infrastrukturę, na której działa ten system. Dobrze jest także zabezpieczyć dostęp do naszego systemu za pomocą odpowiednich umów SLA oraz dokładnie sprawdzić procedury zachowania prywatności u dostawcy. Oczywiście występuje ryzyko kradzieży danych, ale jest ono mniejsze niż zagrożenia związane z atakami na prywatne sieci i systemy przedsiębiorstw.

 

Liczę na to, że ktoś mi wymieni w punktach kluczowe korzyści i zagrożenia co do cloud computing. Dziękuję.

Michał Wawrzyński

Senior Sales Specialist, IBM Polska

Cloud Computing odpowiada na potrzeby nowej epoki rozwiązań IT, w której priorytetem jest szybkość reakcji, efektywność i wydajność.
Główne korzyści z Cloud Computing to:

- mniejsze koszty użytkowania. Możliwe staje się ograniczenie kosztów dzięki mniejszej konieczności posiadania, aktualizowania i utrzymania infrastruktury sprzętowej lub licznych licencji na oprogramowanie. Równie ważna jest elastyczność opłat (pay-as-you-go) oraz ograniczenie inwestycji początkowych do minimum;

- skrócenie czasu zwrotu z inwestycji poprzez możliwość szybszego wdrażania nowych aplikacji biznesowych i krótszych cykli tworzenia oprogramowania;

- większe bezpieczeństwo danych. Ze względu na organizację serwerów w Cloud Computing, zabezpieczenia stają się zintegrowane, czyli łatwiejsze do zabezpieczenia;

- Lepsze wykorzystanie zasobów obliczeniowych. W tradycyjnym modelu każdy komputer miał ograniczoną moc obliczeniową, ponad którą nie mógł wykroczyć, a która często była niewykorzystywana. Teraz, gdy komputery służą tylko jako interfejs do serwera, każdy z nich ma dostęp do ogromnej mocy obliczeniowej a jednocześnie jest w stanie efektywnie ją wykorzystać.

Jako bariery do wykorzystania Cloud Computing można wymienić:

- Bezpieczeństwo i zachowanie poufności danych – stąd krytyczny jest dobór partnera technologicznego;

- Obawy o jakość usług i wydajność środowiska – pojawiają się nowe wątki w tworzeniu architektury IT;

- Niewystarczająca infrastruktura sieciowa wymagana przy dostępie do zasobów w chmurze.

 

Wszyscy mówią, że cloud computing opłaci się małym firmom. A ile to kosztuje? Chodzi mi o przykładowe rozwiązania, jakieś widełki cenowe, bo chcę się zorientować, czy będzie mnie na to stać?

RAFAŁ SKIRZYŃSKI

Certified IT Specialist, IBM Polska

Zaletą rozwiązań w chmurze jest elastyczny model opłat, uzależniony od faktycznie wykorzystywanych zasobów. I tak np. opłaty za wykorzystanie pełnej mocy obliczeniowej serwera zaczynają się już od około 10 zł/dzień. Dokładne informacje można znaleźć na stronie http://www-935.ibm.com/services/ us/en/cloud-enterprise/index. html#tab:tab-pricing-licensing, kalkulator zaś dostępny jest pod adresem: http://www-935.ibm.com/ services/us/igs/cloud-development/estimator/Tool. htm?cfg=us-en Z kolei w przypadku rozwiązania Lotus Live (poczta, praca grupowa, współdzielenie dokumentów, konferencje WWW, elektroniczne formularze) mamy model per użytkownik. Cena najbardziej rozbudowanej opcji to około 10 EUR/ osoba/miesiąc. Szczegóły: http://www.lotuslive.com.

 

Chmura to pojęcie szerokie jak worek. Wszyscy o niej mówią, ale mam wrażenie że każdy rozumie co innego. Proszę o wyjaśnienie, co IBM rozumie przez cloud computing.

MICHAŁ WAWRZYŃSKI

Senior Sales Specialist, IBM Polska

Na rynku Cloud Computing często jest kojarzony wyłącznie z chmurą publiczną, dostępną poprzez Internet. Należy dlatego zaznaczyć, że IBM oferuje szersze podejście, w którym istnieje kilka typów rozwiązań Cloud Computing w zależności od umiejscowienia serwerów i sposobu przetwarzania – od rozwiązań bazujących na infrastrukturze i zasobach Klienta (chmury prywatne) do modelu dostarczania usług IT poprzez Internet z centrów danych IBM (chmury publiczne). Pomagamy także integrować dwa powyższe modele w jeden spójny za pomocą rozwiązań chmur hybrydowych.

Oznacza to, że IBM nie ogranicza się do proponowania jednego aspektu chmury. Wiemy, że model "tradycyjnego IT" ma swoje zalety i w pewnych zastosowaniach będzie jeszcze długo dominował. Traktujemy Cloud Computing jako uzupełnienie tradycyjnej oferty i punkt docelowy dla naszych Klientów, który wydaje się być optymalny z punktu widzenia zarządzania IT i współpracy działu IT z resztą organizacji. Chmura nie jest jednak celem samym w sobie i jeśli nie pasuje do danej organizacji czy zadania - należy powiedzieć to otwarcie.

W praktyce projekty Cloud Computing realizowane przez IBM sprowadzają się do takiej integracji sprzętu, oprogramowania i usług, aby osiągnąć zakładane korzyści związane z przetwarzaniem w chmurze. Osiągamy to poprzez wprowadzenie lub uzupełnienie obszarów wirtualizacji, automatyzacji i standaryzacji.

 

 

Aby dowiedzieć się więcej zarejestruj się na spotkanie on-line z ekspertami IBM 15 grudnia 2011r. o godz. 10:00.
zarejestruj się

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy