Dłuższe kontrakty do renegocjacji

opublikowano: 19-03-2015, 00:00

W umowach z wykonawcami zamówień publicznych trzeba będzie uwzględnić zmiany w oskładkowaniu umów-zleceń.

Jeszcze w tym roku umowy na wykonanie zamówień publicznych powinny być renegocjowane, aby ich dalsza realizacja odpowiadała nowym wymaganiom ustawowym. Czasu jest mało, bo zmienione przepisy zaczną obowiązywać w 2016 r. W nowym prawie zamówień publicznych ważny jest dla zamawiających i wykonawców obowiązek zmiany umów zawartych na dłużej niż 12 miesięcy. Kontrakty długoterminowe powinny być renegocjowane w przypadku zmiany płacy minimalnej, stawek podatku od towarów i usług (VAT), a także zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub wysokości składki na te ubezpieczenia.

Konfederacja Lewiatan przypomina, że od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady oskładkowania umów-zleceń. W jej ocenie, już teraz powinny być podejmowane negocjacje w sprawie zwaloryzowania umów, aby obowiązywały od przyszłego roku i nastąpił kres patologii na rynku zamówień publicznych, polegającej na tym, że instytucje państwowe wybierały oferty ze stawkami w granicach 5-7 zł za godzinę brutto, czyli nawet o połowę niższymi niż minimalne krajowe wynagrodzenie.

— Nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych zwiększą poziom bezpieczeństwa pracowników, prowadzą do podwyższenia jakości przetargów publicznych oraz zapewniają dodatkowe wpływy do budżetu państwa. W związku z tym niezbędne jest rozpoczęcie renegocjacji obowiązujących kontraktów długoterminowych zawartych między wykonawcami i zamawiającymi, aby uwzględnić nowe zasady oskładkowania umów-zleceń — podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Renegocjację umów należy tak zaplanować, żeby od 1 stycznia 2016 r. wszystkie podmioty działające na rynku zamówień publicznych mogły funkcjonować w zgodzie z nowymi przepisami. Lewiatan zwraca uwagę, że waloryzacja powinna być pełna, zgodnie z intencją ustawodawcy. Konieczne jest, aby zamawiający uwzględniał w swoich kalkulacjach wynagrodzenia pracowników według stawek brutto.

Koszt wynagrodzenia obejmuje bowiem nie tylko kwotę wypłacaną pracownikowi, ale także odprowadzane podatki i składki na ubezpieczenia społeczne.

Odpowiednia zmiana obowiązujących kontraktów i w konsekwencji możliwość ich kontynuacji będzie korzystna dla każdej ze stron. Na przykład zamawiający nie poniesie kosztów rozpoczęcia postępowania przetargowego. Utrzymanie renegocjowanych umów pozwoli też na utrzymanie miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dłuższe kontrakty do renegocjacji