DM BIG-BG zaleca sprzedaż akcji Softbanku

28-02-2002, 12:17

W raporcie z 20 lutego analitycy DM BIG-BG pozostawili bez zmian wycenę akcji Softbanku na poziomie 21.6 zł i podtrzymali rekomendację SPRZEDAJ.

Słaba rekomendacja jest konsekwencją słabych wyników spółki. Softbank osiągnął bardzo dobre wyniki jedynie w czwartym kwartale 2001 roku. Przychody spółki były wyższe o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i stanowiły aż 45 proc. sprzedaży za cały rok 2001. Poprawie uległa też rentowność spółki. Marża operacyjna wzrosła z 2.9 proc. do 9.8 proc., a marża netto z 1.2 proc. do 5.4 proc.

- Dobry rezultat wynika głównie z zaksięgowania w ostatnim kwartale większości kontraktów podpisanych w II połowie roku. Z tego względu wynik III kwartału był fatalny, a IV kwartał prezentuje się bardzo dobrze – napisano w raporcie.

Bardzo słaby jest też jednostkowy wynik finansowy firmy za cały rok. Zysk operacyjny spadł do 32 mln z 45 mln zł osiągniętych w 2000. Zysk netto w całym 2001 wyniósł zaledwie 23 miliony zł, co oznacza spadek o ponad 30 proc. w stosunku do roku 2000.

Softbank tylko w ostatnim kwartale podpisał nowe umowy na łączną kwotę 100 mln zł. Do szczególnie ważnych DM BIG-BG zalicza kontrakty z MEN (10 mln zł) i Pocztą Polską (14 mln zł). Zdaniem analityków może to świadczyć o stopniowym wychodzeniu z dołka finansowego, jednak wciąż wysokie koszty nie pozwalają na osiągnięcie rentowności na poziomie Grupy.

- Wynik skonsolidowany Softbanku będzie znacznie gorszy od jednostkowego. Prognozujemy stratę netto na poziomie 16 mln zł. – napisano w raporcie.

Większość spółek jest konsolidowanych metoda pełną, czyli obciążają cały wynik Grupy. Oprócz firmy Softbank Serwis wszystkie poniosły straty. Największe Expander.pl, który na koniec roku będzie miał około 16 mln zł straty oraz Bezpieczeństwo.pl. Gdyby konsolidacji podlegał także Net2Net strata Softbanku byłaby wyższa dodatkowo o 35 mln zł.

Słabe wyniki są także rezultatem odsuwania się w czasie lub rezygnowania z zapowiadanych przetargów na systemy informatyczne w administracji publicznej, z uwagi na kryzys finansów państwa i sytuacji politycznej. Softbank traci też stopniowo rynek sektora bankowego na rzecz konkurentów.

DM BIG-BG uważa, ze jedyną nadzieją na poprawę wyników będzie umowa na wdrożenie centralnego systemu w PKO BP. Jednak w ocenie analityków bieżący rok także będzie trudny dla Softbanku. BIG-BG prognozuje 3 proc. wzrost przychodów, 7 mln zysku operacyjnego i niewielką stratę netto Wyższe nakłady na IT, szczególnie w sektorze publicznym mogą dać Softbankowi pozytywne efekty finansowe dopiero w 2003 roku

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BIG-BG zaleca sprzedaż akcji Softbanku