DM BOŚ: AKUMULUJ PGF

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-08-2001, 12:32

Wycena dyskontowa na podstawie skonsolidowanych wyników finansowych grupy PGF wykazała wartość jednej akcji spółki na 44,2 zł. Kurs rynkowy z dnia wydania przez DM BOŚ rekomendacji (7 sierpień) był od niej niższy o 32,1 proc. Dlatego też, oraz ze względu na niezbyt pozytywny obraz analizy technicznej, analitycy biura wydali papierom PGF rekomendację AKUMULUJ.

Polska Grupa Farmaceutyczna dzięki aktywnej polityce akwizycji i fuzji (strategia zakupu i przyłączania dużych hurtowni) zdołała opanować jedną czwartą rynku, stając się niekwestionowanym jego liderem. Żaden z pozostałych hurtowników nie zdołał przekroczyć 10% udziału, a plany ich akwizycji częściowo kończyły się niepowodzeniem. Spółka działa w atrakcyjnej branży. Branża dystrybucji leków ,jako jedna z niewielu, nawet w okresie spowolnienia wzrost gospodarczego wykazuje trend rosnący. Świadczy o tym wysoka dynamika przychodów wszystkich publicznych spółek-hurtowników. Prognozy ośrodków badawczych mówią o dalszym intensywnym wzroście polskiego rynku farmaceutycznego.

Spółka aby „oczyścić” przyszłe wyniki finansowe zdecydowała się na jednorazowy odpis wartości firmy z konsolidacji. Ta operacja spowodowała znaczną księgową stratę na poziomie operacyjnym i netto w sprawozdaniach finansowych. Fakt ten jak też kolejne połączenia z przejętymi spółkami znacznie utrudniają ocenę Spółki. W tym roku wyniki będą jednak już bardziej czytelne. Przewidujemy, że Grupa utrzyma poziom wzrostu przychodów przekraczający 18%. Ze względu na pierwsze pozytywne efekty udanej restrukturyzacji Grupy, powinna wzrosnąć rentowność operacyjna. Ze względu jednak na tendencję spadku marż w branży, w kolejnych latach rentowność operacyjna będzie utrzymywać się na niezmienionym poziomie.

Grupa PGF posiada wysokie zadłużenie, powstałe w wyniku pozyskiwania kapitału do kolejnych przejęć. Jego poziom powinien stopniowo spadać, a obniżce kosztów finansowych powinno sprzyjać także stopniowy spadek stóp procentowych.

Ze względu na pozycję lidera na rynku oraz prawie zakończony proces restrukturyzacji grupy, PGF jest bardzo atrakcyjnym podmiotem do przejęcia dla zagranicznych dystrybutorów (Gehe, OPG, Phoenix). I prawdopodobnie spółki te będą gotowe zapłacić wysoką premię za uzyskanie 25% polskiego rynku hurtowego leków. Ewentualnego inwestora należy spodziewać się jednak raczej w przyszłym roku (kiedy efekty restrukturyzacji będą widoczne w wynikach Spółki).

Departament Doradztwa i Analiz Rynkowych

Pełny tekst analizy znajduje się na stronie www.bossa.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BOŚ: AKUMULUJ PGF