DM BOŚ wskazał spółki z potencjałem na 2023 r.

opublikowano: 12-12-2022, 10:30
aktualizacja: 12-12-2022, 12:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy przedstawili strategię dla rynku akcji i listę tzw. top picks z GPW na 2023 r.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • na ile potencjał WIG w 2023 r. szacują analitycy DM BOŚ,
  • które spółki są ich faworytami,
  • dlaczego eksperci pozytywnie podchodzą do rynku akcji w średnim, a mniej optymistycznie w dłuższym terminie.
Jednocyfrowo:
Jednocyfrowo:
DM BOŚ oszacował wartość fundamentalną WIG na koniec 2023 r. na 60,6 tys. pkt, a więc na 9 proc. więcej niż obecnie.

Według analityków recesja w USA jest nieunikniona m.in. z powodu utrzymującej się podwyższonej inflacji, większego niż w poprzednich dekadach obciążenia sektora prywatnego kosztami podtrzymania ekspansji gospodarczej i zmiany priorytetów Fedu (przede wszystkim walka z inflacją, a nie dbanie o wzrost PKB). Inflacja – choć minęła szczyt – to w gospodarce światowej utrzyma się na podwyższonym poziomie przez kilka lat wskutek większej tolerancji bankierów centralnych dla tego zjawiska, decyzji politycznych, deglobalizacji i starzenia się społeczeństw.

Zdaniem analityków w 2023 r. stopy zwrotu z inwestycji w akcje powinny być jednak dodatnie - nie tylko w USA, ale także w Polsce. Z tym jednak zastrzeżeniem, że choć nastawienie do rynku w średnim horyzoncie (12-24 miesiące) jest co do zasady pozytywne, to z mniejszym optymizmem analitycy podchodzą do dłuższego terminu. Gospodarka przechodzi bowiem z reżimu niskiej do wysokiej inflacji (istotnie wyższej niż w w ostatnich trzech dekadach), wyższego kosztu kapitału i tym samym wymaganych stóp zwrotu, a ponadto możliwe, że w USA kończy się rozpoczęty w 2009 r. sekularny rynek byka na rynku akcji.

Nowe spojrzenie

Analitycy DM BOŚ podkreślają, że koszt kapitału i wymagane stopy zwrotu w nadchodzących dziesięcioleciach prawdopodobnie będą wyższe niż w kilku poprzednich, dlatego surowe historyczne punkty oddzielające rynek tani od drogiego mogą być zbyt wysoko – i Polska nie jest wyjątkiem.

To, że w dłuższej perspektywie inwestorzy będą wymagać wyższych stóp zwrotu niż przez ostatnie trzy dekady, jest zdaniem ekspertów związane z demografią. Pokolenie „baby boomers” zasilało do tej pory gospodarkę rosnącą populacją pracowników, co w połączeniu z migracją z Chin i Europy Wschodniej i zwiększającym się udziałem kobiet w rynku pracy uczyniło siłę roboczą dostępną i tanią, tamowało inflację i zwiększało marże i zyski spółek. To już jednak przeszłość, ostrzegają analitycy, bo za dziesięć lat praktycznie wszyscy „baby boomers” przejdą na emeryturę, a największe gospodarki świata przestaną się rozwijać dzięki ciągłemu wzrostowi siły roboczej. Z czasem dojdzie wręcz do jej niedoboru.

Może więc tym razem wycena polskiego rynku akcji była na tyle zaniżona, że wzbudziła trwałe zainteresowanie zagranicznych inwestorów? Być może, ale zauważamy, że sam argument taniości rzadko wystarcza sam (tj. bez odpowiedniego katalizatora), aby pobudzić trwały wzrost cen akcji.

„Ponadto w ciągu ostatnich kilku dekad wyżu demograficznego w gospodarkach rozwiniętych i wschodząca klasa średnia w Chinach stworzyły – poprzez oszczędzanie na emeryturę – nadwyżkę oszczędności, która kierowała w dół inflację, koszt kapitału i wymagane stopy zwotu. Teraz przechodzący na emeryturę „baby boomers” i starzejąca się chińska klasa średnia zaczną wydawać swoje oszczędności emerytalne, pchając inflację, koszt kapitału i wymagane stopy zwrotu w przeciwnym kierunku” – prognozują eksperci.

To jednak problem, z którym inwestorzy będą się mierzyć za jakiś czas, natomiast w krótkim terminie nastawienie analityków DM BOŚ względem rynku akcji zmieniło się na pozytywne. Oczekują oni dodatnich stóp zwrotu w 2023 r., a potencjał wzrostu WIG szacują na 9 proc. do końca przyszłego roku. W perspektywie 2023 r. za najbardziej atrakcyjne spółki z GPW analitycy uznali: AB, Asbis, Big Cheese Studio, Creepy Jar, Eurocash, Inter Cars, LPP, Millennium, Mirbud, PKN Orlen, Selvitę, Vercom, Votum i Voxel.

Potrzebny katalizator

Historycznie rynku niedźwiedzia na GPW rozpoczynały się dość krótko po tym, jak RPP zaczynała cykl podwyżek stóp procentowych. Tym razem nie było inaczej, bo szczyt WIG z listopada 2021 r. ustanowiono po zaledwie pierwszej podwyżce. Nie była to jedyna historyczna analogia, bo również wskaźnik cena/wartość księgowa (C/WK) po raz kolejny okazał się dobrym sygnałem zmiany trendu – osiągnął poziom 1,4, który notowano także na szczytach w latach 2011, 2015 i 2017. W dołkach cyklicznej bessy C/WK zawierał się natomiast zwykle w przedziale 0,9-1,0 (tak było w 2009, 2012 i na początku 2016 r.). Teraz – we wrześniu i październiku – wskaźnik zszedł do 0,8 i odbił. Obecnie wynosi 1,0. Jak wysoko może jeszcze wznieść się wycena? Według analityków DM BOŚ należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, w przeszłości samo zakończenie cyklu wzrostowego stóp procentowych i ich stabilizacja nie były „pomocne” z punktu widzenia zachowania lokalnych akcji i zwykle konieczna była seria obniżek stóp procentowych (np. w latach 2008-09 i 2020), by rozpocząć nową hossę na GPW.

„Uważamy, że w obecnej sytuacji inflacyjnej obniżki stóp przed końcem 2023 r. są wysoce nieprawdopodobne. Może więc tym razem wycena polskiego rynku akcji była na tyle zaniżona, że wzbudziła trwałe zainteresowanie zagranicznych inwestorów? Być może, ale zauważamy, że sam argument taniości rzadko wystarcza sam (tj. bez odpowiedniego katalizatora), aby pobudzić trwały wzrost cen akcji. Co może działać jako taki katalizator? Najbardziej oczywistą byłaby obniżka stóp przez RPP, ale w dającej się przewidzieć przyszłości nie wchodzi to w rachubę” – uważają eksperci

Inne możliwe ich zdaniem potencjalne katalizatory to pozytywny finał wojny w Ukrainie, odblokowanie funduszy unijnych oraz większa jasność co do prawdopodobnego krajobrazu powyborczego w Polsce.

Czternastka na nowy rok*

Spółkacena docelowa w zł
AB72,40
Asbis42,30
Big Cheese Studio65,0
Creepy Jar922,0
Eurocash22,90
Inter Cars566,10
LPP15191
Millennium5,60
Mirbud5,10
PKN Orlen110,0
Selvita106,50
Vercom48,70
Votum72,1
Voxel47,70

*Top picks DM BOŚ na 2023 r. Źródło: Strategia inwestycyjna DM BOŚ z 5 grudnia 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane